Diriliş Ertuğrul Ne Zaman Başlıyor?

TRT ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin eski bölümleri ekrana yeniden gelirken Diriliş Ertuğrul hayranları dizinin yeni sezon bölümlerinin ne zaman başlayacağını merak ediyor.

Diriliş Ertuğrul ne zaman başlıyor? 

3. sezon finali nefes kesen sahnelerle son bulan Diriliş Ertuğrul geçtiğimiz sezon 26 Ekim 2016 tarihinde başlamıştı. TRT 1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul 4.sezonun da 25 Ekim 2017 tarihi itibariyle seyirciyle buluşması bekleniyor. 

Şuana kadar dizinin yapımcı şirketinden resmi bir açıklama olmamasına rağmen yeni sezonunda Ekim ayı içerisinde başlaması ön görülyor.

Diriliş Ertuğrul 92.bölüm fragmanı ne zaman yayınlanacak?

Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Hülya Darcan ve Esra Bilgiç sevilen dizi Diriliş Ertuğrul 92.bölümü fragmanı dizinin yeni sezon başlama tarihinde bir hafta önce yayınlanacaktır.

Diriliş Ertuğrul Sezon Finalinde ne oldu?

Büyük bir orduyla birlikte Hanlı Pazar’a baskın yapmak üzere gelen Vasilius, Ertuğrul’un tuzağına düşmüş ve Ertuğrul tarafından öldürülmüştür. Ertuğrul şimdi gözünü Karacahisar kalesine dikmiştir.

Sultan, Kalenin fethi için ordusuyla Ertuğrul’a destek olmuştur. Ertuğrul başsız kalan kaleye Selçuklu sancağını dikmiştir. Diğer yandan Ekaterina, kaledeki boşluktan istifade ederek imparatora mektup yazmış ve yetki istemiştir. Ertuğrul’ların ve Çavdar’ların zaaflarını bilen Ekaterina’nın bu talebi imparator tarafından kabul görmüştür.

KARACAHİSAR KALESİNİN FETHİ?

Karacahisar’ın Alınması
Osmanlı Beyliğinde Devletleşme ye giden ilk adım kuşkusuz Karacahisar‘ın alınmasıdır. Karacahisarın fethinden önce Bilecik tekfuruyla yapılan savaş; gazilerin birlik altında toplanmasına yol açacağı için önemlidir. 1286 ve 1287 tarihlerinde İnegöl tekfuruyla mücadeleler oldu ve bu savaşlarda kesin bir sonuç ortaya çıkmadı. Osman Gazinin kardeşi Saru Batu şehit oldu. Bu mücadelelerde bir sonuç alınamasa da önemlidir, çünkü; ilk kaynaklara göre Osman Beyin İnegöl tekfurluğuyla yaptığı mücadeleler  Sultan Alâeddin’in de taktirine mazhar olmuştu. Osmanlılar Marmara’nın uç bölgesinde kalıcı bir merkez kurma ve fetih harekatlarını sürdürdüler, nitekim Söğüt ve Domaniç arasında  yarı göçebe hayat yaşayarak siyasi bir güç haline gelmeleri imkansızdı. Bu kalıcı bir merkez kurma planı Sultan Alaeddin’in de destek vermesi ve bizzat kendisininde Karacahisar’ın fethi için gelmesiyle olacaktı. Aşık Paşazade bu olayı şöyle nakletmektedir;” Sultan Alaeddin, kafirlerin Osman Gazi üzerine kalabalık bir ordu ile geldiklerini, kardeşi Saru Yatı’nın şehit olduğunu, bu savaşa hangi kafirlerin katılacağını öğrendi. Karaca Hisar tekfuru bize isyan etmiş dedi. Emretti, çabuk asker toplayın dedi. Büyük bir ordu toplandı. Hücum ettiler Karacahisar üzerine  yürüdüler. Osman Gazi geldi, o da bir taraftan savaşa başladı.”  Savaş devam ederken  Sultan Alaeddine Tatarların saldırmakta olduğu haberi geldi. bunun üzerine Sultan Alaeddin Osman Gaziye, hisar için getirdikleri silahların tamamını verdi. Karacahisarı fethetme görevi böylece Osman Gaziye verilmişti ve Osman Gazi bu görevi hakkıyla yerine getirir. Karacahisar artık İslam şehri haline gelmiştir. Bu fetih 687/1288 tarihinde gerçekleşmiştir. Buranın alınması Osmanlı tarihi için bir dönüm noktasıdır. Osmanlılar artık daimi bir yerleşim yeri kazanmış ve bu fetih, akıncı beylerinin de gelip Osman Gaziye katılmasına sebep olmuştur. Karacahisar stratejik konumu nedeniyle de çok önemlidir. Kale, Eskişehir kentini, Eskişehir ovasını, porsuk vadisini ve Eskişehire  gelen yolları gözetim altında tutabilmektedir. Burası aynı zamanda Marmara bölgesinden gelen yolların kavşak noktasında bulunuyordu. Karaca hisarın fethi devletleşmeye giden yolda ilk adımdır.
karacahisar kalesinin fethi
Bu fetih hareketi sonucunda Osman gazi, aşiret beyliğinden uç beyliğine terfi ettirildi. Bu hadiseyi Aşık Paşazade şöyle zikretmektedir: “Osman Gazi, Karacahisar’ı fethettikten sonra esir ettiği tekfurunu kardeşinin oğlu Ak Temür’le Sultan Alaeddin’e  gönderdi. Bu arada Sultana ganimet malından da bol miktarda gönderildi. Sultan Alaeddin bundan çok memnun kaldı. Osman Gaziye Sancak esbabı ile atlar, silahlar gönderdi.  Ak Temür’ün sancağı getirmesinden itibaren nevbet vurulmaya başlandı. Nevbetin ayakta bekleyen nöbetçilerin eşliğinde vurulması adet oldu.” Aşık Paşazadenin naklettiği bilgiler sembolik olarak aşiret yapısından devlet yapısına geçildiğinin açık ve net göstergesidir.Burada Osman Gaziye sancak gönderilmesi İdari bir görev değil askeri bir görevi ifade etmektedir. Karacahisar’ın fethiyle devletleşmeye doğru gidildiğinin diğer bir göstergesi ise, pazar yerinin kurulmasıdır. Aşık paşazade : “ Mademki kadı ve subaşı konuldu ve bazar dahi kuruldu ve hutbe dahi kendi adına okundu, bu kez bu halk kanun ister oldular. Osmanlıların aşiret geleneğinden  kanun, nizam, maliye sistemine geçişi yönünde atılmış en önemli adım Pazar yerinin kurulmasıdır. Osman Gazi Karacahisar’da kurulan pazarın ilk kanunlarını uygulamaya koymuştur. Pazarın kurulması 1289 yılında gerçekleşmiştir.Tüm bu yukarda ele aldığımız fethin sonuçlarının doğurduğu etki devlet yolundaki ilk adımların atıldığını bize göstermektedir.Tarihçilerimizin Karacahisar’ın önemini vurgulamaması ve üstünde fazla durmaması şaşılacak bir durumdur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.