Okullar ne zaman açılacak? 2017 Bakan açıkladı!

Okullar ne zaman açılacak? 2017

Okullar üç aylık aranın ardından 18 Eylül 2017 Pazartesi günü ilk ders zili ile birlikte 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı açılmış olacak. 

1.sınıflar okula ne zaman başlayacak?

İlk kez okul ile tanışacak olan öğrenciler için 11 Eylül 2017 Pazartesi gününden itibaren öğrenciler ailleri ile birlikte okullardaki uyumluluk eğitimi başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 eğitim-öğretim yılının çalışma takvimini eğitim öğretim yılı sona ermeden açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada yer alan takvime göre okulların açılış tarihleri ve tatil tarihleri aşağıdaki gibidir.

MEB 2017-2018 yılı sınav takvimi ise henüz netleşmedi.  

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma Takvimi belli oldu. MEB tarafından hazırlanan 2017-2018 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine ilişkin genelge, illere gönderildi.  

2017-2018 eğitim öğretim yılı,18 Eylül 2017 Pazartesi başlayıp, 8 Haziran 2018 Cuma günü sona erecek.

Bu tarihler Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumları için geçerli olacak.  

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayıp 19 Ocak 2018 Cuma günü sona erecek.

Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018-2 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak.

İkinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayıp 8 Haziran 2018 Cuma sona erecek.

2018-2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak. 

Bakan Yılmaz, ülkeyi çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkarmak için çalıştıklarını, 15 yılda alınan mesafeye herkesin şahit olduğunu söyledi.

“51 dersin müfredatını yeniledik”
Türkiye genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002´de 28´di, bugün 17´ye düşürdük. Daha kaliteli eğitim için FATİH Projesi´ni başlattık. Eğitimi teknolojiyle buluşturuyoruz. Daha kaliteli bir eğitimi evlatlarımıza verelim diye müfredatı yeniliyoruz. 51 dersin müfredatını yeniledik ve Cumhuriyet´in kurulduğu andan bugüne kadar hiçbir müfredat bu kadar halkın görüşüne açılmadı, halktan bu kadar görüş alınmadı, demokratik bir şekilde. Evlatlarımızın 21. yüzyılda yarışacak şekilde bir eğitim almaları için birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıf yeni müfredatları bu eğitim öğretim yılından itibaren başlıyor. İnşallah diğer kalan sınıfları da önümüzdeki bir yıllık süre içerisinde tamamlayacağız. 2018-2019 eğitim öğretim yılına bütün müfredatı yenilenmiş bir eğitim sistemiyle başlayacağız."
 
Değerler eğitimi: Adaletli olmak, adil olmak, eşit davranmak
Öğrencilerin öz güven sahibi, bilgili, üretken, mutlu, sağlıklı, hayata hazır, kendisiyle barışık olmalarını istediklerini aktaran Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: "Bunu yapmak için de çağa uygun, bilimden ayrılmadan gereken bilgileri vermek lazım. Bunda da çok iddialıyız. Bu vermiş olduğumuz, düzenlediğimiz, yaptığımız değişikliklerle en çağdaş, en bilimsel eğitimi veriyoruz. Değerler eğitimini veriyoruz. Değerler deyince herkes düşünüyor ki ´Ya bunlar değerler eğitimini veriyor.´ İşte biz muhafazakar-demokratız ve kendi inançlarımızla gurur duyarız, kendi kimliğimizin ayrılmaz bir parçası ama herkesin bizim gibi olmasını da istemiyoruz.´ Değerler eğitimi deyince herkes kendi evladını, kendimize benzeteceğimizi sanıyor, onda da yanılıyorlar. Değerler deyince ne anlamak lazım? Adalet, adil olma, eşit davranma. Bunlardan rahatsız olan var mı? Bizim getirdiğimiz değerler herkesin ortak doğrularıdır, herkesin genel kabul ettiği doğrulardır. ´Dostluk´ diyoruz, ´olmasın´ diyen var mı? ´Dürüstlük´ diyoruz, ´Yok benim evladım dürüst olmasın´ diyen var mı? ´Öz denetim, kendine öz güveni olsun´ diyoruz, ´Sabırlı, saygılı olsun sevgi duysun, ailesine, vatanına, bayrağına, bu ülkenin değerlerine sevgi duysun, sorumluluk sahibi olsun.´ diyoruz. ´Benim evladım sorumsuz olsun´ diyen var mı? Vatanını sevsin, vatan memleket, baba, ata gibidir. Vatanını sevmezse babasını da sevmez, onu çok net söylüyorum ama kişi babasını severse vatanını da sever. Yardımsever olsun diyoruz. İşte bütün değerler budur. Bu saydığımız değerlerden bir tanesine karşı olan var mı? Yok. Bunlar evrensel doğrular, nereye giderseniz gidin bu doğrular, değerler değişmez."
 
İlkokul 5. sınıflara haftada 15 saatin üzerinde İngilizce dersi
Öğrencilere anadilde iletişim becerisi, yabancı dilde iletişim gibi 21. yüzyılın becerilerini de kazandırmak istediklerine işaret eden Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "Önümüzdeki dönemden itibaren yabancı dilde eğitimi evlatlarımıza vereceğiz. Şimdi 160´ın üzerinde pilot okulu seçtik. 100 binin üzerinde öğrenci buralarda eğitim görecek. İlkokul 5. sınıflara haftada 15 saatin üzerinde İngilizce dersi vererek daha iyi bir yabancı dil eğitimi becerisine kavuşmalarını istiyoruz. Matematikte, bilim ve teknolojide yeterli olsun. Dijital yeterlilik çağımızın önemli unsuru bunu kullanabilsin, ü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.