Koyun Keçi fiyatları ortalama ne kadar kurbanlık koyun fiyatı 2017

2017 yılı itibariyle Kurbanlık fiyatları kaç TL oldu? Müslümanların en özel günlerinden biri olan Kurban Bayramı’na çok az bir zaman kaldı. Kurban kesme ibadetini yerine getirmeyi arzulayan vatandaşlar için kurbanlık fiyatlarının geçen seneki cep yakan fiyatlardan sonra bu seneki durumu akılları kurcalamaya başladı.Peki Kurban bayramı küçük baş ve büyük baş kurbanlık fiyatları güncel tutarı ne kadar kaç TL? İşte kurbanlık ücretleriyle ilgili önemli gelişmeler

Hayvan besicilerine göre sektörde gündeme gelen ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesi, düve kesiminin yasaklanması, küçükbaş kuzu üretiminin azlığı ve et fiyatları tartışması gibi pek çok faktör kurban fiyatlarını büyük ölçüde etkileyecek. Kurbanlık satışlarının başlamasına yaklaşırken büyükbaş hayvan fiyatlarının da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba tarafından Ağustos ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

Düve Kesim Yasağı Fiyatları Yükseltecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından damızlık düve kesimine getirilen yasak sonucu kurbanlık fiyatlarının yüksek seviyelere çıkması bekleniyor. Yetiştirilen düvelerin elde kalması satıcıyı bunun neticesinde kurban fiyatlarının yükselmesi de alıcıyı endişelendirirken bu duruma besici Hüseyin Kalkan, “Bu yasak çok sıkıntıya yol açacak, fiyatlar da artacak. Tosun 10 bin TL’ye çıkacak, bir dana 5 bin TL’ye çıkacak. Bu milletin elinde düve var yani, bu düve ne olacak? Adam damızlık yapacak nasıl bir sene bunu bekleyecek? Çoban tutmuş o kadar da masraf etmiş. Bu karar epey sorun olacak fiyatlar kalkacak. Her şeyin fiyatı artar. Mesela adamın elinde 500 tane düve var, yasak edip bu nasıl olacak?” yorumunu getirdi.

Dişi düve kesimi zaten yasaktı.

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in dişi düve kesimine yasak getirildiğine dair açıklamasına karşın Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu ise, dişi düve kesiminin zaten yasak olduğunu, ancak yeniden gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını belirterek, kararı olumlu bulduklarını belirtmişti. Ahmet Kıroğlu yaptığı açıklamada, "Böyle bir yasak zaten vardı, ama uygulanmıyordu. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi olmazsa üretimi yapamayız. Biz bunu baştan beri savunuyoruz." İfadelerine yer verdi.

Dışarıdan kurban ithal ederek bu iş olmaz!

Canlı büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisinin %135’ten %26’ya düşürülmesi ve Karkas et ithalatında ise, &100-225 arasında olan gümrük vergisinin %40’a indirilmesi yerli hayvan yetiştiricilerinin dikkatini çekti. Yapılan bu adımı doğru bulmadığını belirten Ahmet Kıroğlu dışarıdan getirilen hayvanın asla çözüm olmayacağını belirtti. Asıl çözümün yerli üreticiyi teşvik ve destekten geçtiğinin altını çizen Kıroğlu tarım ve hayvancılıktan kaçan değil üreten taraf olunması gerektiğini vurgulayarak “Sürekli ithalat kozunu kullanarak varlığımızı artıramayız.” dedi. 

Osmaniye Belediyesi başkanlığındaki komisyon 2017 Kurbanlık Fiyatlarını belirledi.

Kurban Bayramı’na yaklaşırken Osmaniye Belediyesi’nin başkanlığında kurulan komisyon kurbanlıkların satış fiyatlarını belirledi. Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer’in yaptığı fiyat tespit komisyonunda, Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hüseyin Küçük, Tarım İl Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Dr. Yusuf Göktaş ve Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Bozkurt katıldı. Komisyonun aldığı karara göre kurbanlık hayvanların kilogram fiyatını sarıbaş, merinos, erkek keçi için 14,00 TL, mor koyun, kangal koyun ve Van beyaz koyun için 13,50 TL, büyükbaş hayvanlardan tosun 15,00 TL, düve 14,00 TL, kısır inek 12,00 TL olarak belirlendi.

DİYANET VEKÂLET KURBANLIK BEDELİNİ AÇIKLADI!

2017 Kurbanlık fiyatları ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun vekalet kurban bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 600 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Yaptığı açıklamada Türkiye'de 275 merkezde, yurt dışında 135 ülke ve 400 bölgede, yaklaşık 275 bin hisse kurban kesimini planladıklarını belirten Tutkun dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların kurban coşkusunu yaşanması için çalıştıklarını dile getirdi.  Diyanet Vakfı’na vekâlet vermek isteyen vatandaşlar için, “Türkiye'den vekâlet vermek isteyen vatandaşlarımızın yurt içinde kurbanlarının kesilmesi için 850 lira, yurt dışında kurban vekâleti için ise 600 lira bedel belirlendi. Yurt dışından kurban vekâletlerini verecek vatandaşlarımız ise 150 avro üzerinden belirlenen rakamlarla, vekâletlerini TDV'ye ulaştırmış olacak.” Açıklamalarında bulundu.

Türkiye Diyanet Vakfı’na vekâlet vermek isteyenlerin...

Yurt içi ve yurt dışı kurban faaliyetlerinin birebir takip edildiğini ve tamamen İslami usullere göre yapıldığının güvencesini veren Tutkun bağışların, "www.diyanetvakfi.org.tr" adresi, online bankacılık sistemi, anlaşmalı banka, PTT ile TDV il ve ilçe şubeleri, müftülükler ya da mahallelerdeki din görevlileri aracılığıyla vekaletlerin vakfa ulaştırılabileceğini bildirdi.

Elden bağış yapan vatandaşların "Vekâlet alındı" makbuzu almalarını isteyen Tutkun, yurt dışında yaşayan vatandaşların ise din görevlileri, dernek başkanları, müşavirlik veya ataşelere vekâletlerini ulaştırabileceğini ifade etti.

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI KURBANLIK FİYATLARI HAKKINDA KONUŞTU


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, küçükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıl 900 ile 1200 lira arasında olduğunu hatırlatarak, "Bu sene onun üzerinde olacağını düşünmüyorum" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Tekirdağ’da Vali Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret etti. Yıllırdan sonra ilk kez Trakya’ya geldiğini söyleyen Fakıbaba, memur olarak 1977’de Edirne’nin Enez İlçesi’nde sağlık ocağında görev yaptığını belirterek, Trakya’yı çok sevdiğini ve ilk gezisini buraya yapmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Fakıbaba, "Trakya, insanıyla, toprağıyla, sıcaklığıyla mükemmel bir yer. Dünyanın en önemli tüketici merkezlerinden olan İstanbul’a çok yakın. Trakya’nın toprağının, çiftçisinin, üreticisinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Burada olmaktan çok mutluyum" dedi.

Gazetecilerin kurbanlık et fiyatları ve et ithalatına yönelik sorusu üzerine Fakıbaba, "Arkadaşlarımız birlikte yaklaşık 11-12 gün oldu emin olun sabah, akşam demeden gece, gündüz çalışıyoruz. Buradaki amacımız, hem üreticimizi, hem esnafımızı, hem tüketicimizi korumaktır. Onları en iyi şekilde, elimizden geldiğince onları mutlu etmek çabası içerisindeyiz. Amacımız budur. Çalışmalarımızı yaptık, bayramı rahat geçireceğimize inanıyoruz. Bayram sonrası için çalışmalarımız var. Günlük olaylarla değil de geleceğe yönelik çalışıyoruz. Üreticimiz de esnafımız da hayvan yetiştiricimiz de ithalat yapan arkadaşlar da rahat olsunlar. Amacımız sadece Allah rızası için halkımızı mutlu etmektir" dedi.

Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine, geçen sene kurban fiyatlarının ne kadar olduğunu sordu. Çevredekilerin, "Küçükbaşlar 900 TL ile bin 200 TL arası" demesi üzerine Fakıbaba, "Bu sene onun üzerinde olacağını düşünmüyorum" dedi.

Yemekteki porsiyonların küçültülmesi yönündeki açıklaması sorulan Fakıbaba,israfa karşı olduğunu belirterek, "İsraf eden, iflas eder.Mutlaka ve mutlaka ülke olarak israfın karşısında olmalıyız. Bu israfı önlemeleyiz" dedi.

Fakıbaba, kişilerin yemek yerken 1,5 porsiyon da yiyebileceğini, buna karışmadığını kaydederek, ancak özellikle restorantlarda porsiyonların çok büyük olduğunu, buralarda yarım porsiyonlarla başlanabileceğini söyledi. Lüks mekanlardaki porsiyonların küçülmesini sağlık açısından da önemli olduğunu dile getiren Fakıbaba, bunların azaltılması gerektiğini ifade ederek, "Lüks yerlerdeki porsiyonları küçültmek zorundayız. Bunun için arkadaşlarımızla gerekili çalışmaları yapıyoruz" dedi.

Bakan Fakıbaba, daha sonra köylülerle bir araya gelmek üzere Tekirdağ’ın Naip Köyü’ne geçti.

KÜTAHYA KURBAN FİYATLARI

Kütahya'nın Altıntaş, Aslanapa ilçelerinde küçükbaş hayvan satışlarında durgunluk yaşandığı bildirildi. Geçen yıla göre 2 kat artan küçükbaş hayvan fiyatları bu yıl bölgede bulunan hayvan pazarlarında durgunluk yaşanmasına neden oluyor.

Aslanapa'da koyun yetiştiriciliği yapan Ahmet Berber, “Geçen yıl 700 ile 800 lira arası değişen küçükbaş hayvan fiyatları ,bu yıl 1200 ile 1500 lira arası değişiyor. Büyükbaş kurbanlık hayvanlarda geçen yıl 4 ile 5 bin lira arası olan fiyatlar, aynı kiloda olan hayvanlar için bu yıl 7 ile 8 bin lira arası değişiyor. Bu fiyat artışları bölgede bulunan hayvan pazarlarına da yansıdı. Pazarlar durgun. Kurban bayramına doğru hareketliliğin artmasını ve özellikle canlı kilogram fiyatı 38 lira olan küçükbaş hayvan fiyatının inmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

OSMANİYE KURBAN FİYATLARI

Osmaniye Belediyesi’nin başkanlığında kurulan komisyon kurbanlıkların satış fiyatları tespit edildi. Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer’in yaptığı fiyat tespit komisyonunda , Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hüseyin Küçük, Tarım İl Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Dr. Yusuf Göktaş ve Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Bozkurt katıldı.  Komisyonun aldığı karara göre kurbanlık hayvanların kilogram fiyatını sarıbaş, merinos, erkek keçi için 14,00 TL, mor koyun, kangal koyun ve Van beyaz koyun için 13,50 TL, büyükbaş hayvanlardan tosun 15,00 TL,  düve 14,00 TL,  kısır inek 12,00 TL olarak belirlendi. 

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI KURBANLIK FİYATLARI HAKKINDA KONUŞTU


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, küçükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıl 900 ile 1200 lira arasında olduğunu hatırlatarak, "Bu sene onun üzerinde olacağını düşünmüyorum" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Tekirdağ’da Vali Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret etti. Yıllırdan sonra ilk kez Trakya’ya geldiğini söyleyen Fakıbaba, memur olarak 1977’de Edirne’nin Enez İlçesi’nde sağlık ocağında görev yaptığını belirterek, Trakya’yı çok sevdiğini ve ilk gezisini buraya yapmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Fakıbaba, "Trakya, insanıyla, toprağıyla, sıcaklığıyla mükemmel bir yer. Dünyanın en önemli tüketici merkezlerinden olan İstanbul’a çok yakın. Trakya’nın toprağının, çiftçisinin, üreticisinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Burada olmaktan çok mutluyum" dedi.

Gazetecilerin kurbanlık et fiyatları ve et ithalatına yönelik sorusu üzerine Fakıbaba, "Arkadaşlarımız birlikte yaklaşık 11-12 gün oldu emin olun sabah, akşam demeden gece, gündüz çalışıyoruz. Buradaki amacımız, hem üreticimizi, hem esnafımızı, hem tüketicimizi korumaktır. Onları en iyi şekilde, elimizden geldiğince onları mutlu etmek çabası içerisindeyiz. Amacımız budur. Çalışmalarımızı yaptık, bayramı rahat geçireceğimize inanıyoruz. Bayram sonrası için çalışmalarımız var. Günlük olaylarla değil de geleceğe yönelik çalışıyoruz. Üreticimiz de esnafımız da hayvan yetiştiricimiz de ithalat yapan arkadaşlar da rahat olsunlar. Amacımız sadece Allah rızası için halkımızı mutlu etmektir" dedi.

Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine, geçen sene kurban fiyatlarının ne kadar olduğunu sordu. Çevredekilerin, "Küçükbaşlar 900 TL ile bin 200 TL arası" demesi üzerine Fakıbaba, "Bu sene onun üzerinde olacağını düşünmüyorum" dedi.

Yemekteki porsiyonların küçültülmesi yönündeki açıklaması sorulan Fakıbaba,israfa karşı olduğunu belirterek, "İsraf eden, iflas eder.Mutlaka ve mutlaka ülke olarak israfın karşısında olmalıyız. Bu israfı önlemeleyiz" dedi.

Fakıbaba, kişilerin yemek yerken 1,5 porsiyon da yiyebileceğini, buna karışmadığını kaydederek, ancak özellikle restorantlarda porsiyonların çok büyük olduğunu, buralarda yarım porsiyonlarla başlanabileceğini söyledi. Lüks mekanlardaki porsiyonların küçülmesini sağlık açısından da önemli olduğunu dile getiren Fakıbaba, bunların azaltılması gerektiğini ifade ederek, "Lüks yerlerdeki porsiyonları küçültmek zorundayız. Bunun için arkadaşlarımızla gerekili çalışmaları yapıyoruz" dedi.

Bakan Fakıbaba, daha sonra köylülerle bir araya gelmek üzere Tekirdağ’ın Naip Köyü’ne geçti.

KÜTAHYA KURBAN FİYATLARI

Kütahya'nın Altıntaş, Aslanapa ilçelerinde küçükbaş hayvan satışlarında durgunluk yaşandığı bildirildi. Geçen yıla göre 2 kat artan küçükbaş hayvan fiyatları bu yıl bölgede bulunan hayvan pazarlarında durgunluk yaşanmasına neden oluyor.

Aslanapa'da koyun yetiştiriciliği yapan Ahmet Berber, “Geçen yıl 700 ile 800 lira arası değişen küçükbaş hayvan fiyatları ,bu yıl 1200 ile 1500 lira arası değişiyor. Büyükbaş kurbanlık hayvanlarda geçen yıl 4 ile 5 bin lira arası olan fiyatlar, aynı kiloda olan hayvanlar için bu yıl 7 ile 8 bin lira arası değişiyor. Bu fiyat artışları bölgede bulunan hayvan pazarlarına da yansıdı. Pazarlar durgun. Kurban bayramına doğru hareketliliğin artmasını ve özellikle canlı kilogram fiyatı 38 lira olan küçükbaş hayvan fiyatının inmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

OSMANİYE KURBAN FİYATLARI

Osmaniye Belediyesi’nin başkanlığında kurulan komisyon kurbanlıkların satış fiyatları tespit edildi. Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer’in yaptığı fiyat tespit komisyonunda , Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hüseyin Küçük, Tarım İl Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Dr. Yusuf Göktaş ve Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Bozkurt katıldı.  Komisyonun aldığı karara göre kurbanlık hayvanların kilogram fiyatını sarıbaş, merinos, erkek keçi için 14,00 TL, mor koyun, kangal koyun ve Van beyaz koyun için 13,50 TL, büyükbaş hayvanlardan tosun 15,00 TL,  düve 14,00 TL,  kısır inek 12,00 TL olarak belirlendi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.