Rüzgar YEKA ihalesini kaçta başlayacak YEKA ihalesini kim kazandı

Avrupa'da yılın ilk yarısında gerçekleştirilen 6.1 GW rüzgar enerjisi kurulumunda Türkiye 377.8 MW ile dördüncü en fazla kurulum yapan ülke oldu.

Avrupa'nın temiz enerji geçişinin güçlü bir işareti geçen yılın şebekeye bağlanan yeni enerji kurulumu verileriyle daha belirgin bir hal aldı. WindEurope verilerine göre, Avrupa'da 2017 yılının ilk yarısında 6.1 GW rüzgar enerjisi kurulumu yapıldı. Bu kurulumların 4.8 GW'ını karasal rüzgar santralleri, kalanını da offshore (açıkdeniz) rüzgar santralleri oluşturdu. 

ALMANYA BAŞI ÇEKİYOR, TÜRKİYE DÖRDÜNCÜ

Almanya, 2.2 GW'lık karasal rüzgar santrali kurulumu ile açık ara birinciliği üstlendi. Almanya'yı 1.2 GW ile İngiltere ve 492 MW ile Fransa izledi. Türkiye ise 377.8 MW rüzgar kurulumu yaparak dördüncü sırada yer aldı.

Böylece Türkiye, 187 MW kurulu gücü hayata geçiren İtalya, 159 MW kurulu gücü hayata geçiren İrlanda, 88 MW kurulu gücü hayata geçiren Hollanda, 59.9 MW kurulu gücü hayata geçiren Danimarka, 50 MW kurulu gücü hayata geçiren Finlandiya ve 46 MW kurulu gücü hayata geçiren Yunanistan'ı geride bıraktı.

Açık deniz rüzgar kurulumlarında ise Almanya, İngiltere, Belçika ve Finlandiya'nın toplam 1.3 GW'lık 18 projesi hayata geçirildi. 

YATIRIMLAR DÜŞTÜ

Yılın ilk yarısında rüzgara yapılan yatırım tutarı ise 5.4 milyar euro karasal ve 2.9 milyar euro açıkdeniz olmak üzere toplam 8.3 milyar euro oldu.  Geçen yılın aynı döneminde bu miktar 14 milyar euro idi.

Yine rüzgara yapılan toplam yatırımın yüzde 53'ü Almanya tarafından gerçekleştirildi.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünün (YEGM) internet sitesinde yer alan ilana göre, konsorsiyumlar tarafından geçen hafta sunulan başvuru dosyaları Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Yönetmeliği kapsamında değerlendirildi ve ihalenin başvuru sahibi şirketlerin tamamının katılımıyla gerçekleştirilmesine karar verildi.

Buna göre, bin megavatlık YEKA bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin ihale, 3 Ağustos Perşembe günü saat 11.00'de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının E-Blok 1 No'lu toplantı salonunda, açık eksiltme usulüyle yapılacak.

Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihale için geçen hafta, dünyanın en büyük ilk 10 rüzgar türbini üreticisinin 8'i teklif vermişti. Teklif veren konsorsiyumların içinde dört Alman, iki Çin, bir Amerikalı ve bir Danimarkalı şirket yer almıştı.

Kilovatsaat başı tavan fiyatın 7 dolar/centten başlayacağı ihaleyi kazanan konsorsiyum, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgar türbin fabrikası kuracak.

Fabrikada her biri en az 2,3 megavat gücünde olmak üzere 300 ila 450 yerli rüzgar türbini üretilecek.

Konsorsiyum, kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünde toplam 5 alanda 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapacak.

Söz konusu Ar-Ge çalışmaları için her yıl 5 milyon dolarlık bütçe ayrılırken, yüzde 80'i yerli mühendislerden oluşan 50 teknik personel ile Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek.

Fabrikanın kurulum süresi, sözleşme imzalama tarihinden itibaren 21 ay, projenin lisans süresi 30 yıl olacak.

Kazanan konsorsiyum, Kayseri - Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir olarak belirlenen 5 ayrı bölgede bin megavatlık kapasiteyi devreye alacak.

Rüzgar YEKA ihalesinin kazananı, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak.

Aynı zamanda, kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde yıllık ortalama 1,5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.