Yalaza ne demek? TDK dan farklı anlamı var!anlamı nedir?

Yalaza ne demek? TDK dan farklı anlamı var!anlamı nedir?
Yalaza kelimesi günlük konuşma dilinde hiç duymadığımız ancak Sakarya'da belli bir bölgede sıkça kullanılan kelime kendine özgü bir anlam taşımaktadır. Yalaza ne demek?

TRT'nin yeni dizisi Yalaza ilk bölümü ile izleyici ile buluştu. Dizinin ismi olan Yalaza kelimesini bir çoğumuzun ilk kez duyduğu kelimenin kendine özgü bir anlam ifade etmektedir.

YALAZA NE DEMEK?

Yalaza kelimesi Adapazarı'nın Taraklı’ya özgü bir anlatım sanatı olup Yalaza’nın sözcük anlamı ‘alev’ olarak geçmektedir. Bir kültürü ifade eden Yalaza’nın derinine indiğimizde Taraklı’da özel bir anlamı olduğu görülüyor. Bölge halkı arasında sıklıkla kullanılan yalaza, sohbetlerde insanları eğlendirmek amacıyla anlatılan abartılı öykülere deniyor. Özellikle ülke gündemini meşgul eden asparagas haberleri nitelemede kullanılıyor. Taraklı’da eskiden tüm köylüler bir araya gelir ve belirledikleri bir köylüye büyük bir organizasyon ile şaka hazırlarlarmış. Bu şaka her ne kadar şaka zede için komik olmasının yanı sıra korku dolu olsa da Taraklı köylüleri için eğlence anlamına gelmekteymiş.

Yalaza çoğunlukla eğlencelidir, güldürür; ama her zaman değil. Kabahati olanların cezası yalazayla kesilir ve uyarılması gerekenlere ince ayar yine yalazayla verilir.

Yalaza dizisi TRT ekranlarıda başladı. İlk bölümü beğenilerek izlenen dizide Yalaza kelimesi sıkça işlenmektedir.