Irak ordusu Kerkük'e doğru harekete geçti

Irak ordusu Kerkük'e doğru harekete geçti
Irak Ordusu Kerkük'e doğru dört koldan yola çıktığı öğrenildi. Kerkük'e giren binlerce PKK'lıyı ve peşmergeyi Kerkük'ten temizlemeyi hedefleyen Irak Ordusu ve Haşdi Şabi birikleri Kerkük'e ulaştıklarında çatışmaların çıkmasının kaçınılmaz olduğunu bildirildi.

Türkmeneli Cephesi'nin haberine göre Tazeharmutu'da konuşlanan Irak Ordusu Kerkük'e doğru yola çıktı. Kerkük'e sadece 10 kilometre uzaklıkta bulunan Tazeharmutu'dan hareket eden Irak Ordusu ve Haşdi Şabi birlikleri kısa bir sürede Kerkük'ün Güneybatısından Kerkük'e giriş yapması bekleniyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge'den almak için harekete geçtiğini açıkladı.

Güvenlik Ajansı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçler ve Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün güneyindeki Tazehurmatu'dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge'nin kontrolündeki "K1 Askeri Üs" ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi. 

Türkmen şehri Kerkük'e 2004 yılından itibaren Barzani tarafından düzenli göç politikaları ile Kürtleştirilmeye çalışılırken Türkmenlere ise şehirde baskı uygulanıyor.

Kerkük'teki Kürt nüfusunun değişimi Google haritalarınada yansıyor. Şehir merkezindeki mahalleler Türkmenlerden oluşurken şehrin kenar mahallelerinde Kürtler lehine değişen göç dalgası bariz birşekilde görülürken yıllardan beri Barzani'nin süren bu politikasına hiç kimse dur demedi.