Altın Yatırım Aracı Olarak Kullanılabilir Mi?

Altın Yatırım Aracı Olarak Kullanılabilir Mi?
Özellikle son dönemde altında olan rağbet gittikçe yükselmeye başlamıştır. İnsanların paralarını altına yatırarak kar elde etmeye çalışmaları, sağlam bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. İnsanlık tarihi kadar eski olan altının, bir yatırım aracı olarak kullanıldığı, asırlardır bilinen bir gerçektir. Özellikle kuyumculara giderek altın almak ve "yastık altı" olarak tabir edilen biriktirme yöntemini kullanarak paralarını değerlendirmeye çalışan dedelerimiz sayesinde, altının popülerliği hiçbir

Özellikle son dönemde altında olan rağbet gittikçe yükselmeye başlamıştır. İnsanların paralarını altına yatırarak kar elde etmeye çalışmaları, sağlam bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. İnsanlık tarihi kadar eski olan altının, bir yatırım aracı olarak kullanıldığı, asırlardır bilinen bir gerçektir. Özellikle kuyumculara giderek altın almak ve "" olarak tabir edilen biriktirme yöntemini kullanarak paralarını değerlendirmeye çalışan dedelerimiz sayesinde, altının popülerliği hiçbir zaman azalmamıştır. 

Bu konuda yapılan çalışmalar aynı zamanda teknolojik gelişmeler ışığında bir kez daha kendisini göstermeyi başarmıştır. Özellikle çağımızda evde altın biriktirmek ve bu altınları birer yatırım aracı olarak değerlendirmek hem zor hem de çok riskli olmaktadır. Bundan dolayı insanların altına olan rağbetin azalma olabileceği düşünülüyor olsa da asla eskiye göre bir azalmadan bahsedilemez. Hatta altına olan bu rağbetin her geçen gün daha da arttığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Özellikle teknolojik gelişmeler sayesinde altın biriktirmek daha kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştiriliyor olması sayesinde de birçok açıdan bu kanala hızlı bir yönelim olduğunu ifade edebiliriz.

Sanal ortamlar oluşmaya başladı

İnsanların normal şartlarda kuyumculara girerek altın satın aldığı bir dönemden, sadece akıllı cihazlarından birkaç tuşlama yaparak altın aldığı döneme geçmiş durumdayız. Bu sayede 7 gün 24 saat altın satın alıp satma işlemi gerçekleştirebilme fırsatı da elde edilmiş olacaktır. Bu fırsat sayesinde istediğiniz an bankacılık hesabınıza giriş yaparak alım satım işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz. Bu durum, alım satım işlemlerinde ortaya çıkan anlık fırsatları da değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

İlk olarak altının temel bir yatırım aracı olup olmadığını olmadığı ile ilgili fikir elde etmeniz oldukça önemlidir. Genel olarak bakıldığında yatırımcıların altını en güvenilir yatırım aracı olarak tavsiye ettiği bilinmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalarda özellikle uzun süreli yapılacak olan yatırımların, altın üzerinden değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Kısa süreli ya da orta vadeli yatırım yapılacaksa, altının çok fazla kar getirmeyeceği hatta bazı durumlarda zarar ettireceği düşünülmektedir.

Genel olarak ele alındığında altın, tarihi boyunca hiçbir şekilde gördüğü fiyatın altında kalmamıştır. Sürekli olarak yükselme trendini izleyen altının, kısa süre olarak göz önünde bulundurulmaması gerekmektedir. Yüzyıllardır bir yatırım aracı olarak değerlendirilen altın, dönem dönem hatta günlük olarak düşüp yükselmeye devam etmektedir. Her dönemde tarihi zirvelerini gören altının, kısa bir süre sonra düşüş yaşadığı fark edilecektir. Fakat bu noktada sabrederek beklenmesi durumunda tekrar eski orana yükseldiği hatta bu oranın daha üstüne çıktığı gözlemlenebilir.

Sabırlı olmayı öğrenin

Özellikle son yıl ya da son birkaç yılın altın fiyatları karşılaştırıldığında hiçbir şekilde gördüğü fiyatın altında kalmadığı ve kalmayacağı anlaşılabilmektedir. Buradaki tek unsur sabır olacaktır. Sabır ise yatırım yaparken uzun süreli olarak yapmanıza bağlıdır. Günümüzdeki altın alış satışları, bankalar üzerinden daha rahat gerçekleştirilebileceğinden dolayı özellikle sadece birkaç tuşa dokunarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hatta teknoloji o kadar ileriye gitti ki istediğiniz oranda talimatlar vererek, satın alma ve tekrar geri satma işlemlerini hiçbir şekilde dokunmadan dahi yapabilirsiniz. Özellikle paranızın belli oranında, istediğiniz bir fiyat üzerinden satın almak için talimat verebilir ve daha sonra belli bir oranda tekrar satışını yapması için talimat verebilirsiniz. Bu sayede hızlı yükselişlerin ya da düşüşlerin yaşanması anında, direkt olarak satın alma işlemini ya da geri satma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bankalar üzerinden altın alırken özellikle devletin almış olduğu vergi de çok ciddi oranlarda indirim yapmasından dolayı daha fazla altın satın alma işleminin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Özellikle son dönemde yapılan düzenlemelerden sonra, altın ve gümüş gibi maden alımlarında vergi oranının binde 2'ye düşürülmüş olması, yatırımcıların daha fazla bu alana rağbet göstermesine yardımcı olmuştur. Banka üzerindeki alış-satış sayesinde herhangi bir yatırım aracısı kullanmadan, kendi yatırımlarınızı yönetebileceksiniz. Bununla birlikte gün içerisindeki iniş çıkışları kendiniz takip ederek evinizde ya da iş yerinizde, oturduğunuz yerde alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Kendinizi güvende hissedin

Altın alım satımının banka üzerinden yapılmasının bir diğer önemli noktası ise güvenlik konusudur. Normal şartlarda fiziki olarak satın aldığınız altınları aynı zamanda muhafaza etmeye çaba sarf etmeniz gerekecektir. Kaybolması ya da sakladığınız yerden hırsız tarafından çalına bilme ihtimali olduğundan dolayı günümüzden fiziki altına yönelim daha az olmaktadır. Banka üzerinden satın aldığınız altının miktarı ne kadar olursa olsun, hiçbir şekilde hesabınızdan çalınabilmesi mümkün olmayacaktır. Bu sayede hem gelirinizi güven altında tutmuş olacak hem de çalınma riskini en az düzeye indirmiş olacaksınız. Bununla birlikte ek bir güvenlik maliyeti ya da kasa alma gibi aktif harcamalara da bulaşmamış olacaksınız.

Bu durum aynı zamanda kişisel güvenliğinizi de daha güvenilir bir hale getirecektir. Özellikle yüksek miktarlarda altına sahip olduğunuzu bilen kişilerin ya da bir şekilde öğrenmiş olan kişilerin size zarar verebileceğini unutmamalısınız. Banka üzerinden yapılacak altın alış satışlarında, kimsenin bu işlemlerden haberi olmayacağı ve sizin ne kadar altın ya da paranızın olduğu ile ilgili fikirlerinin bulunmayacağı ondan dolayı, günlük hayatınızı da rahat bir şekilde yaşayan bileceksiniz.

Bununla birlikte farklı yatırım fikirlerinden haberdar olmak ve güncel gelişmeleri yakından takip edebilmek için İnternet adresini takip edebilirsiniz. Bu sayede hem tüm piyasalardan haberdar olabilecek hem de birbirinde farklı yatırım bilgilerine sahip olarak, paranızı daha karı işlemlerde kullanabileceksiniz. Bu kullanım sayesinde hem paranızı güven altına almış olacak hem de farkı yatırım şekillerini öğrenerek daha çeşitli alanlarda adım atabilecek bir duruma ulaşmış olacak ve daha fazla kazanma şansı elde etmiş olacaksınız.