Simit Sarayı kimin? Abdullah Kavukçu kimdir? Gerçek değeri ne kadar?

Simit Sarayı kimin? Abdullah Kavukçu kimdir? Gerçek değeri ne kadar?
Simit Sarayı yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden %51'lik hissesini 500 milyon dolar karşılığında Ziraat Bankasına devredeceği haberleri toplumda infial yarattı. Bir simit işletmesi için 500 milyon dolar gibi bir rakama devir alacak Ziraat bankası gelen tepkiler üzerine geri adım attı. Peki Simit Sarayı kimin? Simit Sarayı gerçek değeri ne kadar? Simit Sarayı kaç şubesi var? Abdullah Kavukçu kimdir?

?

resmi internet sitesinde yer alan bilgilerde Biz Kimiz başlığı altında şu bilgilere yer verildi.

"İlk mağazamızı açarken bir hayalimiz vardı; Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında mis gibi simitlerimizi yapma, tüm dünyaya tadımızı ve adımızı duyurup sevdirme hayali. Bugün, gerçekleşen bu hayalimizle büyümeye devam ediyoruz. Sabah, öğle ve akşam günün her anında hamuruna dostluğumuzu kattığımız taptaze lezzetlerimizi dünyanın birçok noktasında misafirlerimizle buluşturuyoruz." denildi.

?

, 2002'de İstanbul'da kurulan Türkiye merkezli bir gıda şirketidir. 2010'da yurt dışındaki ilk mağazasını Hollanda'da açtı. Hâlen dünya genelinde 25 ülkede 480 mağaza ile hizmet vermektedir. 2017'de şirketin %10'u yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında Suudi Arabistan merkezli Fawaz Alhokair Group'a satıldı. Aralık 2019'da şirketin %51'inin Ziraat Girişim Sermayesi tarafından satın alınacağı duyuruldu.

Simit Sarayı CEO'su 'dur

2002 - İlk işyeri açılışı.
2004 - İstanbul genelinde 18 mağaza
2005 - TÜBİTAK onaylı Dünya'nın ilk simit fabrikası
2007 - Franchise sistemine geçiş yaptı.
2010 - İlk yurt dışı mağzasını Hollanda'da açtı.
2012 - Pasta fabrikası kurulumu ve ikinci yurt dışı şubesi Suudi Arabistan'a açıldı.
2013 - Havayolu ikram servislerine dahil oldu.
2014 - ABD'de iki mağza açtı.
2017 - Fawaz Alhokair group ile ortak olundu. 25 ülkede mağza açan 480 şubesi olan Simit Sarayı 11.250 çalışan sayısına ulaştı.

DÜNYA'NIN İLK SİMİT FABRİKASI

Simit Sarayı Simit Fabrikası ile ilgili olarak şirketin sitesinde "Tübitak onaylı, dünyanın ilk ve tek simit fabrikasını 2005’te Samandıra-Sancaktepe’de kurduk. 2015 yılında dünya standartlarında üretim yapan, tamamen son teknolojiyle donatılmış ve dünyanın en yüksek kapasiteli çiğ donuk-pişmiş donuk esnek simit üretim hattına sahip yeni üretim tesisimiz devreye girmiştir. Toplam 10.000 metre karelik alanda faaliyetini sürdüren fabrikamız; ISO-9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO-22.000 Gıda Yönetim Sistemi, OHSAS-18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi ve Helal sertifikalarına sahiptir. 2010 yılında Tuzla ve Antalya Organize Sanayi Bölgelerinde kurulan fabrikalarımız da aktif olarak üretime devam etmektedir. Avrupa’daki büyümemizi desteklemek için yurt dışındaki ilk fabrika yatırımımızı 2016’da Londra’da yaptık ve burayı Avrupa üssü olarak konumlandırdık." bilgilerine yer verildi.

?


Simit Sarayı 2002 yılında İstanbul'da kuruldu.

?


Simit Sarayı çalışan sayısı 11.250'dir.

Simi Sarayı her gün 1 milyon müşteriye hizmet veriyor.


Simit Sarayı'nda Simit, kahvaltı, börek, çörek, poğaça, açma, tatlı, sandviç, tost, burger, dürüm, pizza, makarna, dondurma, içecek, yemek, dondurulmuş ürünler ve paketli ürünler bulunmaktadır.

?


Simit Sarayı noktaları, AVM'ler, metro istasyonları, işlek caddeler, benzin istasyonları ve üniversite kampüslerinde açıldı. Türkiye pazarında gerçekleştirilen büyüme hareketleri sonucunda ilk Simit Sarayı yurt dışı mağazası, 2010 yılında Hollanda'da açıldı. Amsterdam'ın her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Dam Meydanı'nda açılan bu mağaza, Simit Sarayı'nın ürünlerinin yurt dışındaki ilk adresi oldu. 2014'te New York'ta açılan ilk mağazayla kıtaları aşan Simit Sarayı, Amerika'daki ikinci mağazasını açmaya hazırlanıyor. Markanın Avrupa üssü olarak belirlenen Londra'da da Simit Sarayı mağazaları art arda açıldı. Beş çayı kültürüne Türk mutfağı lezzetleri ile renk katan Simit Sarayı, İngiltere'de hızla büyüdü ve mağazalarını Oxford Street, Baker Street, Greenwich, Piccadilly Circus, Southampton Row, Villiers Street, 68 Oxford Street, Shaftesbury, Green Lanes, Edgware, Kings Road, London Eye gibi önemli lokasyonlarda konumlandırdı. Londra'daki birçok noktada misafirlerini ağırlayan Simit Sarayı, Avrupa'daki en büyük mağazasını da yine Londra Leicester Square'de açtı. Suudi Arabistan'da da büyümesini sürdüren Simit Sarayı, buradaki üçüncü mağazasını ülkenin en büyük alışveriş merkezlerinden Medine Al Noor Mall'da açtı. Sırbistan, Beyrut, Lübnan, Ürdün, Almanya, Belçika, İsveç ve Irak'ta da misafirlerini ağırlayan Simit Sarayı, yurt dışı ve yurt içinde modern kafe konseptine hakim mağazalarında yeni misafirlere ulaşmayı hedefliyor.

?


Abdullah Kavukcu, 1973'de Erzincan'da dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokulu Erzincan'da tamamladıktan sonra kazandığı Anadolu Lisesinde okumak için İstanbul'a geldi. Aynı zamanda ticareti öğrenmesi için babasının açtığı markette çalıştı. Daha sonra Kapalıçarşı'da ticari yaşamına devam etti.

Kapalıçarşı'da edindiği ticari deneyimleri sonrasında gerçekleştirdiği yatırımlarla adından söz ettirmeye başlayan Kavukcu'nun ismi o yıllarda iş hayatında yakaladığı başarılar ile anılmaya başladı.

Abdullah Kavukcu; 2002 yılında Haluk Okutur ve Mehmet Tarakçı ile birlikte Simit Sarayını kurdu. 2009'da yeni bir yatırım olarak Türkiye'de ilk kez otoban Avm projesini gerçekleştirerek Parkshop Avm'yi hizmete açtı.

2012'de Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Kavukcu aynı zamanda Kavukcu Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte, şirket bünyesindeki inşaat, gıda, yönetim ve danışmanlık gibi farklı is kollarıyla da faaliyet göstermektedir.

Evli ve 2 çocuk babası olan Abdullah Kavukcu iş hayatının yanı sıra farklı sosyal sorumluluk projelerinde de yönetici olarak yer almaktadır.

Abdullah Kavukçu 2011 yılında o dönem SKYTurk TV haber spikeri ile evlendi. Çiftin görkemli nikahı Sait Halmim Paşa'da kıyıldı. Çiftin 2 tane çocuğu oldu.

'Simit Sarayı’nın sahibi devletten aldığı 20 milyon dolarlık teşvikle 15 milyon dolarlık uçak aldı'

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “500 milyon dolar borcu olan ve devletten 20 milyon dolar teşvik alan bu işadamı 15 milyon dolara uçak satın alıp teşviği yiyor, lüks ve şatafat içinde yaşıyor. Şimdi yükünü millet sırtlayacak. Öyle yağma yok” dedi. Dikbayır, 500 milyon doların emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözümü için gereken kaynağın beşte biri olduğunu vurguladı.