Vatandaşlara TC Kimlik numarası üzerinden 10.000 TL Yatırılacak. Başvuru Ekranı açıldı

Vatandaşlara TC Kimlik numarası üzerinden 10.000 TL Yatırılacak. Başvuru Ekranı açıldı
PTT aracılığıyla hanelere yapılan 10 bin 200 TL hesaplara yatırılıyor.

Yapılması gereken ilk şey Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden başvuru yapmak. Ardından TCKN ile PTT üzerinden ya da PTT kart ile ödemeler çekiliyor. Aile Bakanlığı'nın çeşitli sosyal yardım ödemelerinden biri olan bu ödemeler ile hanelere sosyoekonomik açıdan rahatlık sağlanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Ödemeleri Başvuruları için E-Devlet platformu vatandaşlara kolaylık sağlıyor. Peki, sosyal yardım ödemelerinden kimler faydalanabilir? PTT sosyal yardımları kimlere ödenir? İşte PTT sosyal yardımları ile ilgili detaylar...

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ YATIYOR OLABİLİR
Mayıs ayında hanelere yapılacak sosyal yardım ödemeleri hak sahipleri tarafından beklenirken, yeni başvurular da alınmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi ailelere bağlanan Çocuk Destek Bileşeni, başvuru yapan milyonlarca haneye ödeniyor. Peki, Çocuk Destek Bileşenine kimler başvurabilir?


ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ BAŞVURUSU

Çocuk destek bileşenine başvurmak isteyen haneler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden başvuru yapabilirler. Böylece hane gelir düzeyi ve gerekli incelemeler ile ödemeler gerçekleştiriliyor. E-Devlet kanalıyla yapılan sosyal yardım başvuruları milyonlarca haneye her ay düzenli ödeme yapılmasını sağlıyor. E-Devlet sisteminin yanı sıra 3294 sayılı Kanun çerçevesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na da adresinin yanında ziyaret ederek de başvuru yapılabiliyor.

ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ BAŞVURU KOŞULLARI

Nafaka bileşenine başvurmak isteyen vatandaşların öncelikle Türk vatandaşı olmamaları ve mavi kart sahibi olmaları gerekmektedir. İkametgahlarının Türkiye'de değil yurt dışında olması gerekmektedir.

Başvurunun onaylanabilmesi için 18 yaşından küçük olan bu vatandaşlar için hanede muhtar, memur, noter gibi çalışanların bulunmaması, yurt dışında veya özel sandıklarda çalışan kişilerin olmaması gerekmektedir.


ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ NE KADAR?

Çocuk destek bileşeni sosyal yardım ödemesi 4 farklı tutarda ödenmektedir. Hane geliri kişi başı 450 TL ve altında ise aylık ödeme 1.250 TL'dir. Kişi başı geliri 450 - 911,15 TL arasında olan haneler aylık 1.110 TL olarak bu ödemelerden faydalanmaktadır. Kişi başına düşen gelir 911,15 - 1.372,30 TL arasında ise 950 TL ödenmektedir. 1.372,30 TL'nin üzerinde ve 1.833,45 TL'nin altında ise 850 TL ödeniyor. Asgari ödeme olan 850 TL'nin toplamı bile ailelere yıllık bazda 10.200 TL gibi bir ekonomik katkı sağlamaktadır.