Cumhuriyet yazarlarına şok üstüne şok!

Cumhuriyet yazarlarına şok üstüne şok!
Cumhuriyet yazarlarına şok üstüne şok!Cumhuriyet yazarlarına bir şok daha!Cumhuriyet yazarlarına hapis istemi şoku!Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerini köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

 Cumhuriyet yazarlarına bir şok daha!Cumhuriyet yazarlarına hapis istemi şoku!Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerini köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Ajanskonya.net'in İHA'dan edindiği habere göre,Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Vedat Yiğit, tarafından Karan ve Çetinkaya hakkında hazırlanan iddianamede, yazarlar hakkında suç duyurusuna bulunan bin 280 kişi ye "müşteki" sıfatıyla yer verildi.

Fransa’da 7 Ocak’ta Charlie Hebdo dergisine yapılan silahlı saldırıda 12 kişinin hayatını kaybettiği ve 11 kişinin de yaralandığı hatırlatılan iddianamede, olayların tüm sıcaklığı devam ederken şüpheliler Çetinkaya ve Karan’ın 14 Ocak tarihli köşe yazılarında, Fransa’da faaliyet gösteren "Charlie Hebdo" dergisinde yayımlanan Hz. Muhammed’e ait olduğu iddia edilen, karikatüre yer verdikleri hatırlatıldı.
“DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ”
“Fransa’da yaşanan böyle bir olayın ardından çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde aynı karikatürlerin yayımlanmasının sonuçlarının öngörülememesi mümkün değildir’’ ifadelerine yer verilen iddianamede, karikatürün yayımlanmasında herhangi bir kamu yararının bulunmadığı gibi düşünce özgürlüğü kapsamında da değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı belirtildi. Karikatürlerin gazetede yayınlanmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi önünde yapılan protestolara değinilen iddianamede, bu gösterilerle karikatürün yayınlanmasının toplumsal harekete dönüştüğü ve kamu barışının bozulması için elverişli bir ortamın yaratıldığı kaydedildi.

"1400 YILLIK İSLAM DİNİNDE PEYGAMBERİN TASVİRİ HİÇ YAPILMADI"

Yaklaşık 1400 yıllık geçmişi olan İslam dininde bir Müslüman kişi, kurum veya kuruluş tarafından Hz. Muhammed’in tasvirinin yapılmadığı hatta birçok dini filmde de seslendirmesinin dahi kullanılmadığı anlatılan iddianamede, “Her ne kadar şüpheliler, mevcut karikatürün yayınlanmasının basın ve ifade özgürlüğü anlamında değerlendirilmesi gerektiğini beyan etmişlerse de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ’din ve vicdan özgürlüğü’, ’düşünceyi açıklama ve haberleşme özgürlüğünün ayrıntılı olarak ele aldığı, düşünce açıklama ve haberleşme özgürlüğünden bahsederken din ve vicdan özgürlüğünün bir kenara bırakılamayacağı, salt anlamda evrensel değerlerdeki bir özgürlüğün diğer özgürlüklere üstünlüğünün söz konusu olamayacağı anlaşılmıştır” denildi.

“KUTSAL SAYILAN DEĞERLERİN SAYGIYI GÖRMESİ GEREKTİĞİNİN ZORUNLU OLDUĞU…”

İddianamede devamla şu ifadeler yer verildi;
“Bu anlamda bütün dünyada semavi olsun veya olmasın, ideolojik veya düşünsel anlamda insanlar tarafından kutsal sayılan değerlerin kişisel, toplumsal ve devletsel anlamda gerekli saygıyı görmesi gerektiğinin herkes tarafından bilinmesinin zorunlu olduğu, büyük ekseriyeti Hristiyan dinine mensup Avrupa kıtasında bulunan Fransa ülkesindeki İslam peygamberine izafeten çizilen ve onu aşağılayan karikatürün, bireysel veya toplumsal anlamda oluşturacağı algı ve tepki şekli ile tamamına yakını Müslüman olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ndeki şeklinin aynı olmasının beklenmesi izahtan varestedir.’’

“DİNİ DEĞERLERİ AŞAĞILAMA KASTI İLE YAYIMLANDIĞININ AÇIK”

İddianamede şüphelilerin köşelerinde yer verdikleri karikatürün ilk bakışta bile dini İslam olan birey veya toplumun büyük bir kısmının benimsediği dini değerleri aşağılama kastı ile yayımlandığının açık olduğu aktarıldı.
"İslam dininin peygamberine yönelik aşağılama ve küçük düşürme kastı ile çizilen karikatürün toplumsal barışı ve kamu düzenini bozmaya elverişli olduğu anlaşılmıştır" ifadelerinin yer aldığı iddianamede, “Bir Hindu’nun veya bir Zerdüşt’ün inançlarının başka inanca sahip kişiler tarafından sorgulanırken bile bu ideoloji ve inanç şekillerinin aşağılanmadan, küçük düşürülmeden, azami dikkatle yapılmasının zorunlu olduğu. Dergide yayımlanan karikatürdeki tasvirle terör eyleminin sorumlusunun İslam Peygamberinin olduğunun anlatılmaya çalışıldığı, bu algının dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan Müslümanları ve Türkiye’de yaşayan Müslümanların inançlarını, diğer inanç ve düşünce biçimlerine karşı negatif olarak ayrıştırdığı anlaşılmıştır" denildi.

4,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede bu nedenlerle şüpheliler Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’’ suçlarından ayrı ayrı 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenildi.