Cumhuriyetin O İki Yazarına Şok Üstüne Şok Çifte Şok!

Cumhuriyetin O İki Yazarına Şok Üstüne Şok Çifte Şok!
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo tarafından yayınlanan Hz. Muhammet karikatürünü kendi köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet gazetesi yazarlarına ayrı ayrı 4,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Cumhuriyet Gazetesi iki yazarı Karan ve Çetinkaya için Hapis istemi.Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürü köşelerine taşıdıkları için soruşturma tamamlandı. Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhu

Geçtiğimiz aylarda Charlie Hebdo dergisinin karikatür krizinin izleri ve etkileri devam ediyor. Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında ayrı ayrı 4,5 yıla kadar hapis cezası talebiyle idddianeme hazırlandı. Edinilen son bilgilere göre Cumhuriyet gazetesinin bazı yazarları hakkında söylenilenlere göre 4.5 yıla kadar hapis cezaları istenmesi gündemde büyük merak konusu oldu. Müslüman ülkeler tarafından çok sayıda şikayet ve tepki alan olaylı karikatür Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'ı cezaevine götürecek iddianame hazır.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Vedat Yiğit hazırladığı iddianamede, Çetinkaya ve Karan hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’’ suçlarından ayrı ayrı 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talebinde bulundu. Karan ve Çetinkaya’nın “şüpheli”, bin 280 kişinin de “müşteki” sıfatıyla yer aldığı 38 sayfalık iddianamede, asliye ceza mahkemesine sunuldu.

İddianamede, Çetinkaya ve Karan’ın 14 Ocak tarihli yazılarında, “Charlie Hebdo” dergisinde yayımlanan Hz. Muhammed’e ait olduğu iddia edilen karikatüre yer verdikleri anlatıldı.

Dünya basınında geniş yer bulan olayın tüm sıcaklığı devam ederken şüphelilerin karikatürü yayımladığı hatırlatılan iddianamede, “Fransa’da yaşanan böyle bir olayın ardından çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde aynı karikatürlerin yayımlanmasının sonuçlarının öngörülememesi mümkün değildir’’ denildi.