EDİRNE'de Bomba Açılış İçin Nefesler Tutuldu!

EDİRNE'de Bomba Açılış İçin Nefesler Tutuldu!
EDİRNE Valisi Dursun Ali Şahin'in 'müze olacak' açıklamasıyla gündeme gelen Avrupa'nın en büyük 3'ncü sinagogunun restorasyonun tamamlanmasının ardından, açılış hazırlıkları da tamamlandı.Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in 'müze olacak' açıklamasıyla gündeme gelen Avrupa'nın en büyük 3'ncü sinagogunun restorasyonun tamamlanmasının ardından, açılış hazırlıkları da tamamlandı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırısı nedeniyle "Müze olacak" dediği sinagog Başbakan Yardımcısı Büle

EDİRNE Valisi Dursun Ali Şahin'in 'müze olacak' açıklamasıyla gündeme gelen Avrupa'nın en büyük 3'ncü sinagogunun restorasyonun tamamlanmasının ardından, açılış hazırlıkları da tamamlandı.Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in 'müze olacak' açıklamasıyla gündeme gelen Avrupa'nın en büyük 3'ncü sinagogunun restorasyonun tamamlanmasının ardından, açılış hazırlıkları da tamamlandı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırısı nedeniyle "Müze olacak" dediği sinagog Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Türkiye Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve yaklaşık 1000 davetlinin katılımıyla açılacak. 15. yüzyılda İspanya ve Portekiz'de büyük bir zulme uğrayan Yahudiler, II. Bayezid döneminde Osmanlı topraklarına kabul edildi. Gelen Yahudilerin önemli bir bölümü Edirne'nin Kaleiçi bölgesine yerleştirildi.


EDİRNE Valisi Dursun Ali Şahin’in 'müze olacak' açıklamasıyla gündeme gelen Avrupa’nın en büyük 3’ncü sinagogunun restorasyonun tamamlanmasının ardından, açılış hazırlıkları da tamamlandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Türkiye Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh da katılacağı geniş kapsamlı bir törenle ibadethane olarak Perşembe günü açılacak olan sinagog törenine yaklaşık bin davetlinin katılması bekleniyor.
Edirne’nin Maarif Caddesi’nde bulunan ve geçmişi 1905 yıllarına dayanan Avrupa’nın 3’ncü büyük sinagogu, harabe halden 4 yılda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 5 milyon 750 bin lira harcanarak aslına uygun olarak restore edildi. İç ve dış sıvalarında 2 bin metrekare kalem işi uygulanan sinagogun idari bina ve müştemilat binası da restore edilerek tamamlandı.
HAZIRLIKLAR TAMAMLANIYOR
Tarihi sinagogun restorasyonunun tamamlanmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 26 Mart’ta görkemli bir törenle açılması planlandı. Uluslararası boyuttaki açılışa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva'nın yanı sıra yurt dışı temsilcilikler ve Musevi cemaatinden de çok sayıda davetli katılacak.