Gezinin Sembolü Ali İsmail Korkmaz Davasında Bomba Gelişme

Gezinin Sembolü Ali İsmail Korkmaz Davasında Bomba Gelişme
Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren polis 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Karara karşı çıkan kişiler için 13 yıl ceza almaları yönünde fezleke düzenlendi. Kayseri'de görülen Ali İsmail davasında çıkan kararı protesto eoden 34 genç ve 7 çdcuk hakkında 13 seneye kadar hapis istemiyle fezleke düzenlendi. Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren polis 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Karara karşı çıkan kişiler için 13 yıl ceza almal

Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren polis 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Karara karşı çıkan kişiler için 13 yıl ceza almaları yönünde fezleke düzenlendi. Kayseri'de görülen Ali İsmail davasında çıkan kararı protesto eoden 34 genç ve 7 çdcuk hakkında 13 seneye kadar hapis istemiyle fezleke düzenlendi. Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren polis 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Karara karşı çıkan kişiler için 13 yıl ceza almaları yönünde fezleke düzenlendi. Kayseri'de görülen Ali İsmail davasında çıkan kararı protesto eoden 34 genç ve 7 çdcuk hakkında 13 seneye kadar hapis istemiyle fezleke düzenlendi. Ali İsmail Korkmaz'ın annesine gaz sıkan polislere bir işlem yapılmadı ...

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ali İsmail Korkmaz Davası'nda, ölümcül tekmeyi atan polis Mevlüt Saldoğan'a on sene on ay hapis cezası verilirken; duruşma çıkışında kararı protesto için bariyerleri aşarak, adliyeye yürümek isteyen 34 genç ve yedi çocuk hakkında beş ayrıca suçtan 13 seneye kadar hapis cezası istemiyle fezleke düzenlendi.

 

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı bu fezleke üzerine 41 şahıs hakkında soruşturma başlatırken; aralarında ana Emel Korkmaz'ın da olduğu topluluğa biber gazı sıkan polisler hakkında ise hiçbir işlem yapılmadı. 

 

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi tarafından 23 Şubat'ta savcılığa gönderilen fezlekede, 21 Ocak'ta görülen duruşmada, kararlara tepki gösteren katılımcılar tarafından mahkeme heyetinin yuhalandığı, "Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür", "Biz bitti demeden bu dava bitmez" ve "Anaların öfkesi katilleri boğacak" diye slogan atıldığı ve salondan çıkıldığı ifade edildi. Adliye önündeki Veterinerlik Kavşağı'nda toplanan 300 sahıslık "marjinal grubun" bariyerleri aştığı ve adliye binasına girmeye çalıştığı savunuldu. Polisin ikazına karşın bir göstericinin bariyerin üzerine çıkarak, "Eğer bu ülkede hak varsa, Ali İsmailler ölmeye devam edecekse, adaleti ellerimizle getirmek artık görevimizdir. Şimdi hep beraber hak sarayına gidip adaleti sağlayacağız" dediği ileri sürüldü. Bunun üzerine göstericilerin bariyeri yıktığı, Çevik Kuvvet Şubesi'ne bağlı polislerin de gazla müdahale ettiği ve TOMA'nın tazyikli su sıktığı anlatıldı. Müdahale sırasında dört polisin yaralandığı belirtilerek, iki gösterici ile Avukat Arın Gül Yeniaras'ın da biber gazından etkilendikleri için şikayetçi oldukları kaydedildi. Kimlikleri tespit edilen, duruşmaya Kayseri, Eskişehir, Başkent Ankara ve Sivas'tan katılan yedisi çocuk 41 şahıs hakkında "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, memura mukavemet, etkin direnme, kasten yaralama ve halk malına ziyan" suçlarından fezleke düzenlenerek, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

 

Ali İsmail Korkmaz Davası'nda mahkeme, ‘nitelikli yaralama' suçundan sanık polis Mevlüt Saldoğan'a on sene on ay, polis Yalçın Akbulut'a on sene, sivil saldırganlardan İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'e altışar sene sekizer ay, Ebubekir Harlar'a da üç sene dört ay hapis cezası verilmişti.