Metin Feyzioğlundan O Vali İçin Flaş Suç Duyurusu!

Metin Feyzioğlundan O Vali İçin Flaş Suç Duyurusu!
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, öğretmen Halil Serkan Öz'ü kılık kıyafetini beğenmediği için öğrencilerinin önünde azarladığı gerekçesiyle Yalova Valisi Selim Cebiroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, matematik öğretmeni Halil Serkan Öz'ün hayatını kaybetmesiyle ilgili, "Öğretmenimizle bu diyalogun hiç yaşanmamış olmasını dilerdim" dedi. Halil Serkan Öz'ün kalp krizine neden olduğu iddiasıyla suçlanan Yalova Valisi Cebiroğlu, “Gürültü vardı. Tıraş olmamıştı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, öğretmen Halil Serkan Öz'ü kılık kıyafetini beğenmediği için öğrencilerinin önünde azarladığı gerekçesiyle Yalova Valisi Selim Cebiroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, matematik öğretmeni Halil Serkan Öz'ün hayatını kaybetmesiyle ilgili, "Öğretmenimizle bu diyalogun hiç yaşanmamış olmasını dilerdim" dedi. Halil Serkan Öz'ün kalp krizine neden olduğu iddiasıyla suçlanan Yalova Valisi Cebiroğlu, “Gürültü vardı. Tıraş olmamıştı. 'Sen nasıl öğretmenlik yapıyorsun' dedim” ifadeleri kullandı. Öğretmen Halil Serkan Öz'ü (42) öğrencilerinin önünde aşağılayarak kalp krizine neden olduğu iddiasıyla suçlanan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu “Gürültü vardı. Tıraş olmamıştı. 'Sen nasıl öğretmenlik yapıyorsun' dedim” diye konuştu.

Dilekçede, öğretmen Öz'ün görevi başındaki kamu görevlisi olduğunu işaret eden Feyzioğlu, "Söz konusu suç, mağdur öğretmen görevinin gereklerini yerine getirerek sınıfta ders verirken ve görevinden dolayı işlenmiştir. Bu ifadelerle şüpheli, görev başında bir kamu görevlisi olan mağduru, mesleğiyle ilişkilendirerek küçük düşürmekte ve onu kıyafet ve sakalından dolayı 'dilenciye' benzeterek aşağılamaktadır. Bu nedenle suçun TCK'nın 131/1. maddesi uyarınca re'sen soruşturulması ve kovuşturulması gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

 

Dilekçesinde Vali Cebiroğlu'ndan "şüpheli" sıfatıyla söz eden Feyzioğlu, Valinin de kamu görevlisi olduğunu ve o sırada görevi başında olduğunu belirterek, "görevi başındaki mağdura, görevinden dolayı sövmek suretiyle hakaret ettiğini" kaydetti.

 

Dilekçesinde Vali Cebiroğlu'nun "yüze karşı hakaret" suçunu işlediğini söyleyen Feyzioğlu, şunları ifade etti:

 

"Bu ifadelerle şüpheli, kasıtlı olarak mağdurun şeref ve saygınlığına saldırmış ve onu öğrencileri önünde aşağılamıştır. Nitekim hakaret suçuyla korunan hukuki menfaat hem bireyin kendisine yönelik beslediği iyi duygu (sübjektif-iç şeref) hem de kişilerin o insana verdiği değer ve saygıdır (objektif-dış şeref-saygınlık). Olayda söz konusu değerlerin ikisinin de açıkça ihlal edildiği görülmektedir. Halil Serkan Öğretmeni öğrencileri önünde açıkça aşağılayan şüphelinin bu hareketi, mağdurun saygınlığına yönelik bir saldırıdır. Şüphelinin, mağdur öğretmene öğrencilerin önünde sarf ettiği sözler O'na o kadar ağır gelmiştir ki, uyuyamaz ve yemek yiyemez olmuş; büyük bir ruhsal gerginliğin içine düşmüş, neticede kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle şüpheliyi ihbar etmek zorunlu olmuştur. Şüphelinin soruşturularak hakkında kamu davası açılması için gereğini saygılarımla arz ederim."