Sanık Polislerin Avukatından Şok Skandal Savunma Gündemde Çok Konuşulacak

Sanık Polislerin Avukatından Şok Skandal Savunma Gündemde Çok Konuşulacak
Antalya'da Gezi Parkı protestolarına destek eylemlerinde Erdem Kara'ya orantısız kuvvet uyguladıkları belirtilen 6 polisin tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Gezi Parki olayları esnasında İzmir'de kameralara yansıyan bu görüntülerin yankıları bitmek bilmiyor. Olayın faili durumunda ki polislerin avukatı Burcu Yıldırım, iddianamede copun bir silah olarak değerlendirildiğini, fakat copun bir 'hizmet aracı' olduğunu söyledi. Antalya'da Haziran Direnişi sırasında Erdem Kara'yı döven 6 poli

Antalya'da Gezi Parkı protestolarına destek eylemlerinde Erdem Kara'ya orantısız kuvvet uyguladıkları belirtilen 6 polisin tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Gezi Parki olayları esnasında İzmir'de kameralara yansıyan bu görüntülerin yankıları bitmek bilmiyor. Olayın faili durumunda ki polislerin avukatı Burcu Yıldırım, iddianamede copun bir silah olarak değerlendirildiğini, fakat copun bir 'hizmet aracı' olduğunu  söyledi. Antalya'da Haziran Direnişi sırasında Erdem Kara'yı döven 6 polisin tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşmasında sanık polislerin avukatı Burcu Yıldırım yaptığı savunmada polis copunun "bir hizmet aracı" olduğunu söyledi.

Antalya’da 3 Haziran 2013 tarihinde, İstanbul Taksim Gezi Parkı’ndan başlayan eylemlere destek vermek amacıyla AK Parti il binası önünde eylem yapıldı. Eylem sırasında bölgede bir apartmandan çekilen görüntülerde, TOMA’nın sıktığı basınçlı sudan korunmak için palmiye ağacı arkasında sığınan 25 yaşındaki Erdem Kara’ya, aralarında sivil giyimlilerin de olduğu bir grup polisin müdahalede bulunduğu görüldü. Bir polis memurunun arkadan yakaladığı Erdem Kara, direnince coplandı. Darbelerin etkisiyle düşen Kara’yı yerde de tekmeleyen polisler, daha sonra gözaltına aldı.

 

Erdem Kara’ya orantısız güç uyguladıkları iddiasıyla 6 polisin yargılandığı davanın ikinci duruşması, 28′inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Polisler hakkında 4.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada Erdem Kara’yı Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş ve ÇHD Antalya Şube Başkanı Nusret Gürgöz savundu.

 

Duruşmada hazır bulunan 6 polis, Kara’nın avukatlarının polislerin eylemlerinin ‘işkence’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarına itiraz ederek, suç işleme kastları olmadığını savundu. Sanıklardan Ahmet T. ve Muhammet D., olay günü istenmeyen şeyler yaşanmış, güç kullanmada aşırıya gidilmiş olabileceğini belirtti. Sanık avukatlarından Pınar Hakimoğlu ise yargılanan polislerin, Kara’ya Polis Vazife ve Salahiyeti Kanunu’nun kendilerine tanıdığı yetki çerçevesinde müdahale ettiğini iddia etti, beraatını istedi.