Soma davasında yeni flaş gelişme var!

Soma davasında yeni flaş gelişme var!
Soma davasında yeni flaş gelişme var!Soma Davası'nda tutuklular duruşmaya SEGBİS ile katılacak..Manisa’da 13 Nisan’da başlayacak Soma Davası’nda tutuklu bulunan 8 kişi, can güvenliği gerekçesiyle Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılacak.

 Soma davasında yeni flaş gelişme var!Soma Davası'nda tutuklular duruşmaya SEGBİS ile katılacak..Manisa’da 13 Nisan’da başlayacak Soma Davası’nda tutuklu bulunan 8 kişi, can güvenliği gerekçesiyle Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılacak.

Ajanskonya.net'in İHA'dan edindiği habere göre,Konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız, 8 tutuklunun Aliağa Yenişakran Cezaevi’nden SEGBİS sistemi ile sorgulanmalarının yapılacağını söyledi. Soma maden faciasıyla ile ilgili Akhisar Ağırceza Mahkemesi’ndeki davanın 13 Nisan’da başlayacağını hatırlatan Balkız, “Daha önce mahkeme şirketin birinci derece yöneticileriyle ve İzmir Aliağa Cezaevi’nde yatan sanıklarla ilgili bizzat Akhisar’daki mahkeme duruşma salonuna getirilerek sorgulanmalarının yapılmasına karar vermişti. Ancak Adalet Bakanlığı’nın 19 Mart tarihli bir uyarı yazısı ile SEGBİS sistemine dönülerek 8 tutuklu sanığın Aliağa Yenişakran Cezaevi’nde SEGBİS sistemi ile sorgulanmalarının yapılması noktasında bir yeni karar vermiştir. Ağırceza Mahkemesi’nin 24 Mart tarihli bu kararında gerekçe olarak sanıkların sorgulanmaları sırasında en kısa ve adil yargılanmaya uygun olarak hakim karşısına çıkarılabilme ilkesi ve aynı zamanda Yenişakran’dan Soma üzerinden Akhisar’a kadar devam edecek olan yol süreci içerisinde herhangi bir trafik kazası veya olumsuz bir hadise de sanıkların zarar görmemeleri herhangi bir adli vakanın oluşmaması düşüncesiyle bu sanıkların SEGBİS sistemi ile cezaevinden sorgulanmalarının yapılması konusunda bir karar vermiştir. Bu karar tartışılabilir ama SEGBİS sisteminin ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılması ve zaman zaman yoldaki trafik kazaları gibi elim hadiselerde sanıkların henüz sorgulanamadan yargılanamadan hatta yanarak vefat etmeleri gibi acı olaylar yaşadı Türkiye. Bunları önlemek bakımından mahkeme veya böyle bir olayla karşılaşmamak bakımından mahkemenin böyle bir karar verdiğini görüyoruz. Bu bakımdan şuanda sanıklar Aliağa Yenişakran Cezaevinde SEGBİS sistemi ile ekran üzerinden sorgulama yapılacaklar ve mahkemeye getirilmemiş olacaklar” dedi.

Ağır Ceza Mahkemesi’ne dün itibariyle müşteki vekili, şehit ailelerinin temsilcileri olarak bir dilekçe verdiklerini belirten Balkız, “Bu dilekçemizde yargılamanın daha önceki teknik boyutunu anlattığımız üzere ihmali davranış sonucu ölüme sebebiyet verme suçundan da sanıkların ek savunmalarının alınmaları ve yargılamanın bu tarzda yapılması yani Türk Ceza Kanunun 83/3. maddesi gereğince cezalandırılmaları konusunda da ek talepte bulunduk. Geçen hafta içerisinde hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na şehit ailelerinin temsilcileri olarak 2 dilekçe sunduk. Bu dilekçemizin amacı, biliyorsunuz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı burada suçlu ve kusurlu görünen kamu personeli müfettişlerinin, bakanlık personelinin yargılanmaması noktasında bir karar vermişti. Ancak elimizde bulunan Danıştay birinci dairesinin 4 Aralık 2014 tarihli kararıyla bakanlığın bu kararı kaldırılmıştır.
Yani Danıştay bakanlığa diyor ki, sen bir ön inceleme ile bilir kişi raporunda sayılan gerekçeler nedenlerden dolayı bu müfettişler ve kamu personeli hakkında bir ön rapor hazırla ve buna göre bu kişilerin yargılanmasının önünü aç. Ama biliyorsunuz 24 Aralık’tan bu güne kadar geçen yaklaşık 4 aylık bir süre içerisinde bakanlığın adım atmadığını gördük. Bunun yanında bilir kişi raporunda suçlu olarak gösterilen ve kusurlu olarak gösterilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı MİGEM Genel Müdürü Sayın Sadi Civelekoğlu aynı zamanda Türkiye Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Aktaş da asli kusurlu olarak görülüyor. Aynı zamanda MİGEM’in müfettişleri de asli kusurlu olarak gösteriliyor. Bunlarla ilgi bu güne kadar herhangi bir soruşturma izni verilmedi. Biz her iki bakanlığa dilekçe ve talepte bulunarak bu isimlerin ve ismini bilmediğimiz 2010 yılından beri bu madende görev yapan bu müfettişlerin acilen haklarında soruşturma izni verilmesini talep ettik. Dilekçelerimizin dün itibariyle bizzat bakanlığın eline geçtiği bize kargo şirketi tarafından iletildi ve en kısa zamanda bunlara ilgili bakanlıklarca yani her iki bakanlıkça soruşturma izni verilerek bunlarında soruşturmaya dahil edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.