TOKİ’nin 539 lira taksitli konut başvuruları başlıyor

TOKİ’nin 539 lira taksitli konut başvuruları başlıyor
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nca İstanbul Kayaşehir’de 539 liradan başlayan taksitlerle satışa sunulan konutların başvuruları yarın başlıyor.

İdarenin Kayaşehir’de yapımı süren bin 500 yeni konutu satışa sunduğunu ifade eden TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, başvuruların 23 Mart-30 Nisan 2015 tarihleri arasında alınacağını, konut taksitlerinin de 539 liradan başlayacağını söyledi.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Kayaşehir’de satışa sunulan bin 500 sosyal konutun dar ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşlara dönük projelendirildiğini, 18, 19 ve 23. bölgelerde 4 etapta yer alan konutlara ilişkin başvuruların 23 Mart itibariyle başlayacağını belirtti. Bin 100 konutun orta gelir grubu, 400 konutun ise alt gelir grubu vatandaşlara satışa sunulduğunu belirten Turan, “Amacımız hiç konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istiyoruz” dedi.

“3 MİLYON VATANDAŞIMIZI YUVA SAHİBİ YAPTIK”

TOKİ’nin ülkenin dört bir yanında 3 bini aşkın şantiyede yürütülen çalışmalarla 650 bini aşkın konut ürettiğini belirten Turan, “3 milyonu aşkın vatandaşımızı TOKİ çatısı altında yuva sahibi yaptık. TOKİ olarak amacımız hiç konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. Bu bizim için temel koşuldur. İstanbul’da son olarak 2013 yılında satış gerçekleştirdiğimiz Kayaşehir’deki konut bölgemizde bugün yeni bir aşamaya geldik. Bin 500 sosyal konutun yapımı önemli bir seviyeye ulaştı, satış için gerekli koşullar oluştu.

Konutlarımız 1+1’den 4+1’e farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyet ile bütçelendi. Dolayısıyla vatandaşlarımız en düşük 108 bin lira ile en yüksek 398 bin lira arasında bir skalada imkânları ölçüsünde istedikleri segmente dönük başvuruda bulunabilecekler. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Kayaşehir’de satışa sunulan konutların kuraları 6-7 Mayıs 2015 tarihlerinde noter huzurunda yapılacak. TOKİ’nin www.toki.gov.tr adresi ile Halk Bankası’nın İstanbul’daki tüm şubelerinden başvuru koşulları ayrıntılı olarak temin edilebilecek.

ALT GELİR GRUBUNDAKİ KONUTLARIN TAKSİT ÖDEMELERİ KONUT TESLİMİNDEN SONRA BAŞLIYOR

Kayaşehir 23. Bölge Alt Gelir Grubu Konut Projesi kapsamında 400 konut bulunuyor. Üç kategoride kabul edilecek başvurular; şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini, en az yüzde 40 engelli vatandaşları ve alt gelir grubunda yer alan diğer alıcı adayı vatandaşları kapsıyor. Başvurularda başvuru sahibinin İstanbul’da en az 2 yıl ikamet ediyor olması ya da il nüfusuna kayıtlı olması, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulünün olmaması, daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması, hane halkı net gelirinin 3 bin 700 liradan az olması ve 25 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor.

2+1 planda yüzde 12 peşinatla 180 ay vadeli satışa sunulan konutların fiyatları, metrekareye bağlı olarak 134 bin 570 lira ile 158 bin 836 lira arasında yer alıyor. Konut taksitleri ise aylık 658 lira ile 777 lira arasında değişiyor. Alt gelir grubundaki konutların taksit ödemeleri konut tesliminden sonra başlıyor.

Kayaşehir 18. Bölge 1. ve 2. etap ile 19. Bölge Toplu Konut Projesi kapsamında bin 100 konut yer alıyor. 1+1’den 4+1’e farklı plan alternatifler içiren projede, 96, 108 ve 120 ay vade seçeneği bulunuyor. Orta gelir grubu vatandaşlara dönük sosyal konutların fiyatı 107 bin 800 lira ile 398 bin 458 lira arasında değişiyor. Konut taksitleri ise peşinat yüzdesi ve konut tercihine bağlı olarak en düşük 539 liradan başlıyor. Başvurularda başvuru sahibinin İstanbul’da en az 2 yıl ikamet ediyor olması ya da il nüfusuna kayıtlı olması, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir konutunun olmaması ve daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması koşulları gerekiyor.