Türkiye'de intihar vakaları neden arttı?

Türkiye'de intihar vakaları neden arttı?
Önceki gün Konya'daki tır şoförü Mevlüt Çankaya, Şırnak'ın Cizre ilçesinde intihar eden Nezir Kılıç, İstanbul Üniversitesi'nde intihar eden 4. Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir ve son olarak Ankara'da özel bir okulda matematik öğretmenliği yapan İnan Avşar intihar etti. Türkiye'de intihar vakaları neden arttı?

Ankara-Batıkent'te İnan Avşar isimli 15 yıllık matematik öğretmeni, eğitim sisteminin kötü olmasını ve ülkede bir öğretmen olarak yaşadığı adaletsizlikleri anlattığı bir video çekip sosyal medyada yayınladıktan sonra yaşamına son verdi.

İntihar vakaları karşısında sosyal medyada iki uç tepki veriliyor. Bir tarafta Türkiye ekonomisinin mevcut durumu nedeniyle intiharlardan hükumeti sorumlu tutan kullanıcılar bulunurken, diğer tarafta ise intiharların farklı nedenlerden olduğunu ve ekonomiyle bir bağı olmadığını ileri sürenler yer alıyor.

EKONOMİ TEK NEDEN DEĞİL ANCAK...

Son aylarda ekonomik sıkıntılar sebebiyle intihar edenlerin sayısı bir hayli fazla. İnsanları intihara sürükleyen birçok gerekçe olsa da ekonomik sıkıntılar bu gerekçelerin en başında yer buluyor. Özellikle son dönemde yaşanan birçok intihar vakasında intihar eden kişiler arkalarında bıraktıkları notlar ve yakınlarıyla yaptıkları konuşmalardan anlaşıldığı üzere ekonomik çıkmazda oldukları aşikar.

2019 yılının Kasım ayında siyanür içerek hayatına son veren 4 kardeşin intihar nedeninin tamamen ekonomik sıkıntılar olduğu açığa çıkmıştı. Hatırlanacağı üzere intihar eden kardeşler arkalarında elektrik borcu bırakmış ve borç nedeniyle elektriği kesen dağıtım şirketine EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) yüksek bir ceza da vermişti. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, kesilen 888 bin 397 Türk Lirası cezanın ardından "Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda." ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz ay 2020'nin başında ise yine İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim gören Sibel Ünli isimli genç kadının intiharı da büyük ölçüde ekonomik nedenlerden dolayıydı. Sibel Ünli'nin geçim sıkıntısı yaşadığı kişisel sosyal medya hesabındaki mesajlarından anlaşılmıştı. Genç kadının ailesi Ünli'nin psikolojik sorunları olduğunu ve bu yüzden intihar ettiğini açıklamıştı fakat Sibel Ünli'nin kişisel sosyal medya hesabında yazdığı kadarıyla geçim sıkıntısı hayatında büyük bir yer kaplıyordu.

Son üç vakadan önce Hatay'da da bir intihar olayı daha yaşanmış ve intihar eden babanın söylediği sözler de "ekonomik sıkıntı" ile ilgiliydi. Hatay'da uzun bir süredir işsiz olan A.Y. isimli vatandaşın 'çocuklarım aç' diyerek valilik binası önünde kendini yaktığı iddia edilmiş, polislerin yangın tüpleriyle müdahale etmesine karşın hayatını kaybetmişti.

İntiharların en büyük sebebi ekonomik gerekçeler olarak görünüyor. Türkiye'de intihar vakaları artıyor, sosyal medyada da intiharların sebebi olarak iki uç tartışma ise günden güne büyüyor.