Usta oyuncu Erhan Yazıcıoğlu'ndan istifa sinyali!

Usta oyuncu Erhan Yazıcıoğlu'ndan istifa sinyali!
Usta oyuncu Erhan Yazıcıoğlu'ndan istifa sinyali!!ATV'nin ve pazartesi günlerinin reyting rekorları kıran dizisi olan Karadayı'da Mehmet Saim Şadoğlu karakteri ile karşımıza çıkan usta oyuncu Erhan Yazıcıoğlu istifa etmeye hazırlanıyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, istifa sinyali verdi.

 Erhan Yazıcıoğlu'ndan bırakma sinyali!ATV'nin ve pazartesi günlerinin reyting rekorları kıran dizisi olan Karadayı'da Mehmet Saim Şadoğlu karakteri ile karşımıza çıkan usta oyuncu Erhan Yazıcıoğlu istifa etmeye hazırlanıyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, istifa etme sinyali verdi.Bir süredir yönetmelik değişikliği, istifalar ve görevden almalarla kaynayan kurumun başına ağustos ayında Erhan Yazıcıoğlu gelmişti. Yönetmelik değişikliği ile belediye bürokratlarının yönetimdeki etkinliğinin artırılması üzerine Ayşenil Şamlıoğlu istifa etmiş, yerine Hilmi Zafer Şahin gelmişti. Onun da görevden ayrılmasıyla Şehir Tiyatroları’nın dümenine tecrübeli oyuncu Erhan Yazıcıoğlu geçti.

Yazıcıoğlu, geçen hafta 27 Mart Dünya Tiyatro Günü etkinliğinde yaptığı konuşmada, göreve bazı sözler alarak geldiğini ancak belediyede işlerin ağır yürümesi nedeniyle beklentilere ulaşamadıkları için ekibiyle istifa kararı aldıklarını duyurdu. Yazıcıoğlu göreve geldikten sonra sık sık ‘çocuklarım’ diye bahsettiği bir ekip kurmuştu. Deneyimli tiyatrocular Arif Akkaya, Engin Alkan, Yiğit Sertdemir, Aslı İçözü ve Hakan Arlı’dan oluşan yardımcı ekibiyle işe koyulan Yazıcıoğlu göreve geldiği andan itibaren yönetmelik değişimi talebi içindeydi.

Şehir Tiyatroları’nda 2012 Nisan’ında yapılan yönetmelik değişikliğiyle, temel olarak sanatsal kararların sorumluluğu bürokratlara devredilmiş, değişiklik tiyatro camiasında yoğun tartışmalara ve birbirini takip eden eylemlere konu olmuştu. Erhan Yazıcıoğlu ise göreve geldiğinden beri verdiği çeşitli söyleşilerde, yönetmeliğin tekrar değişmesi konusunda belediye ile görüştüğünü, olumlu yanıtlar aldığını anlatan açıklamalar yapmıştı. Yazıcıoğlu’nun talepleri yerine getirilmeyince, o da istifayı masaya koydu.

Yazıcıoğlu 27 Mart gecesi yaptığı konuşmada göreve geldiklerinden beri yoğun çalışma temposu içinde olduklarını, ‘tiyatroyu uçurduklarını’, tüm eleştirilere ve tehditlere rağmen yılmadıklarını ama karşılığında belediyenin kendilerine verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Yazıcıoğlu, talepleriyle ilgili gelişme olmadığı takdirde 27 Mart’ta ekibiyle istifa edeceğini yöneticilere deklare ettiğini, yöneticilerin de gerçekten uğraştığı halde beklentilerin karşılanamadığını duyurdu. Yine de gecenin katılımcısı sanatçıların ısrarları üzerine istifa kararını erteledi.