EURO 2020 nerede oynanacak olacak? EURO 2020'nin ev sahibi kim?

EURO 2020 nerede oynanacak olacak? EURO 2020'nin ev sahibi kim?
A Milli futbol takımımızın EURO 2020 elemeleri H grubunda büyük bir başarıya imza atarak finallere gitme yolunda son aşamaya geldi. Türkiye Milli Takımı İzlanda karşısında puan alması durumunda finalleri garantileyecek. Türkiye'nin gitmesinin muhtemel olduğu EURO 2020 nerede oynanacak?

UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde değişikliğe giderek şampiyonayı tüm Avrupa'ya yaydı. Bundaki en büyük etken ise EURO 2020 Şampiyonasına Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı olması olarak gösterilebilir.

EURO 2020 nerede oynanacak?

EURO 2020 nerede olacak?

UEFA’dan yapılan açıklamaya göre, İsviçre’nin Nyon kentinde gerçekleştirilen icra kurulu toplantısı sonucu Brüksel, stadının inşa sürecinde yaşanan gecikmeler yüzünden Euro 2020’nin ev sahibi kentleri arasından çıkarıldı. Böylece 60’ıncı yıl dönümü şerefine 13 ülkede düzenlenmesi planlanan turnuvadaki ev sahibi sayısı 12’ye düştü.

Brüksel’de oynanması planlanan üç grup, bir de son 16 turu maçı, turnuvanın yarı final ve final karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak İngiltere’nin başkenti Londra’ya alındı. Dolayısıyla Wembley Stadı’nda yapılacak maç sayısı, 3’ten 7’ye yükseldi.

Ayrıca Euro 2020’nin açılış karşılaşmasının, İtalya’daki Roma Olimpiyat Stadı’nda oynanmasına karar verildi. Grup maçlarının hangi şehirlerde yapılacağı da belirlendi.

EURO 2020'nin ev sahibi kim?


EURO 2020, 12 ülkenin ortak ev sahipliğinde gerçekleşecek. Bu, turnuvanın bu anlamda farklı bir yere sahip olmasını sağlıyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak ülkeler şöyle:

İtalya, Azerbaycan, Hollanda, Macaristan, Rusya, Danimarka, İngiltere, İskoçya, İspanya, İrlanda Cumhuriyeti, Almanya, Romanya

EURO 2020'YE KATILAN TAKIMLAR

24 takımla düzenlenecek olan şampiyonaya katılacak takımların 20'si grup aşamalarında belirlenecek. Kalan 4 takım ise play-off maçları sonucunda turnuvaya gitmeye hak kazanacak. Play-offa katılacak olan takımlar, Uluslar Ligi'nde A, B, C, D gruplarını lider bitirenlerden oluşacak. Fakat Uluslar Ligi'nde grubunu lider bitiren takım, elemelerden katılmayı başarmışsa bu kez hak, ligdeki en yüksek sıralamaya sahip takıma devredilecek. Play-off maçları Mart ayında oynanacak.
 
EURO 2020 statüsü nasıl olacak? EURO 2020'de kaç takım mücadele edecek?

EURO 2020'de mücadele edecek olan 24 takım, 6 grupta 4'erli takımlar halinde mücadele edecek. Gruplarda ilk iki sırada yer alan takımlar son 10 turuna kalacak. Ayrıca 6 grupta yer alan en iyi 4 üçüncü de son 16 turuna kalacak.

HANGİ GRUP, HANGİ ŞEHİRDE OYNAYACAK?

A GRUBU: Roma ve Bakü
B GRUBU: St. Petersburg - Kopenhag
C GRUBU: Amsterdam - Bükreş
D GRUBU: Londra - Glasgow
E GRUBU: Bilbao - Dublin
F GRUBU: Münih - Budapeşte

AVRUPA ŞAMPİYONASI'NI KAZANAN TAKIMLAR

Almanya: 3
İspanya: 3
Fransa: 2
İtalya: 1
Portekiz: 1
Hollanda: 1
Sovyetler Birliği: 1
Çek Cumhuriyeti: 1
Danimarka: 1
Yunanistan: 1