Ve Beklenen Festival İstanbul Fİlm Festivali Start Veriyor!

Ve Beklenen Festival İstanbul Fİlm Festivali Start Veriyor!
Bu akşam 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali, Ernesto Daranas Serrano'nun yönettiği “Conducta / Hal ve Gidiş” adlı film ile açılış yaparak İstanbullular filme doyacak. İstanbul Film Festivali 34.kez başlıyor. Sinema severler bugün 200 filmin en iyisini seçmekte zorlanacak. Hangi filmler festivalde aday olacak? Festival saat kaçta başlayacak? İstanbul Film Festivali yarın başlıyor. 19 Nisan'a kadar devam edecek festival, özel bölümleri, belgeselleri ve konuklarıyla baharın ilk günlerinde İstanbul'a renk

Bu akşam 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali, Ernesto Daranas Serrano'nun yönettiği “Conducta / Hal ve Gidiş” adlı film ile açılış yaparak İstanbullular filme doyacak. İstanbul Film Festivali 34.kez başlıyor. Sinema severler bugün 200 filmin en iyisini seçmekte zorlanacak. Hangi filmler festivalde aday olacak? Festival saat kaçta başlayacak? İstanbul Film Festivali yarın başlıyor. 19 Nisan'a kadar devam edecek festival, özel bölümleri, belgeselleri ve konuklarıyla baharın ilk günlerinde İstanbul'a renk katacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 11. kez AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali 4 Nisan'da başlıyor.

34. İstanbul Film Festivali, bu akşam 20.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak açılış töreniyle başlıyor.  Açılış töreninde, Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz, müzisyen Cahit Berkay, oyuncu Nebahat Çehre, senarist ve yönetmen Safa Önal ve oyuncu Süleyman Turan’a “Sinema Onur Ödülleri” takdim edilecek. Gecede festivalin açılış filmi olarak, Ernesto Daranas Serrano’nun yönettiği “Conducta / Hal ve Gidiş” gösterilecek. 4 Nisan’da başlayacak olan Festival’de 19 Nisan’a kadar 200’ü aşkın film izleyiciyle buluşacak. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca düzenlenen festival, etkinlikleriyle de yoğun bir programa sahip.

 

Festival kapsamında ücretsiz sinema dersleri ve söyleşiler düzenlenecek. Festival kapsamında 8 Nisan’da Reha Erdem’in Kosmos filmi gösterilecek ve ardından Reha Erdem, sinemasını, esin kaynaklarını, filmlerinde kurduğu zaman-mekân-insan ilişkisini ve sinemada anlam yaratmayı, heyecan vermeyi anlatacak. 9 Nisan Perşembe günü İstanbul Modern Sinema’da gerçekleşecek bir söyleşide de Sinematek’in kuruluşunun 50. yıldönümü vesilesiyle Hülya Uçansu Cevat Çapan, Atilla Dorsay, Zeynep Oral, Vecdi Sayar, Jak Şalom Sinematek’i anlatacak. Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere film.iksv.org adresinden, festival mekânlarındaki etkinlik föylerinden ulaşılabilecek.(Star)