Sosyal medyada tıkladığı reklam 60 bin TL'sinden etti!

Sosyal medyada tıkladığı reklam 60 bin TL'sinden etti!
Sosyal medyanın tehlikeli yüzü her geçen gün daha da ortaya çıkmaya başlıyor. Sosyal medyasında görüp tıkladığı reklam o vatandaşın kâbusu oldu. İşte detaylar…

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıklara her gün bir yenisi ekleniyor. Bu kez Bursa’da ikamet eden emekli vatandaş dolandırıcıların kurbanı oldu. Detaylar haberimizde…

banka

REKLAMA TIKLADI, 60 BİN LİRASI BUHAR OLDU. SOSYAL MEDYADAKİ BANKA REKLAMINA TIKLADI BİN PİŞMAN OLDU

Bursa'da yaşayan bir vatandaş sosyal medya hesaplarında gezinirken gördüğü banka ilanına tıkladı. Dolandırıcılık şebekesine yakalanan vatandaşın yaklaşık 60 bin lirası buharlaşınca, savcılığa başvuru yapan kişi şunları söyledi: “Ya hesabımda 300-400 bin olsaydı, bunun bedelini nasıl ödeyecektik?” ifadelerini kullandı.

Bursa'nın Yıldırım ilçesi eğitim ilçesinde yaşayan direksiyon öğretmeni Seyithan Oymacı, pandemi döneminde oğluna araba almayı planlarken sosyal ağlarda hesabınızla ilgili bir banka ilanı gördü. 0,84 faiz oranıyla kredi sunan reklamı gören Oymacı, linke tıkladı.

HESAPTAKİ PARA LİRA BUHAR OLDU

Formu dolduran Oymacı, bir gün sonra tanımadığı bir numara tarafından arandı.

Düşük faizli kredi isteyen Oymacı'yı kandıran dolandırıcılar, Oymacı'nın banka hesabına girmek için kimlik ve onay bilgilerini istedi. Telefonuna gönderilen onay kodunu dolandırıcılara veren Oymacı, birkaç gün sonra birlikte çalıştığı öğrencinin koçunun gönderdiği tutarın ardından hesabının eksi bakiyeye düştüğünü fark etti. Adam hemen hesabını kontrol etti ve hesabından 30 bin liradan fazla para çekildiğini gördü.

DOLANDIRICILAR YAKALANDI

Savcılığın yolunu tutan Oymacı, kendisini dolandıran şüphelilerin bulunması ve ceza alması için şikayetçi oldu. Polis ekiplerinin çalışması sonrası, tespit edilen şüpheliler bulundu.

Şikâyet üzerine 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan 3 şüpheliden biri tutuklanarak ceza evine gönderildi. İki şüpheli ise para cezasına çarptırıldı.

Faiz dahil yaklaşık 60 bin lira ödeyen Oymacı, şunları söyledi: “Ben emekliyim, bu bizim için kolay bir kredi değil. "Mahkemeden bu zararın tazminini isteyeceğim" dedi.

"HESABIMIN EKSİYE DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜM"

Dolandırıcıların tuzağına düşen Oymacı, “Pandemi dönemiydi. Oğluma araç almak için kredi bakıyordum. Bir ara ’sosyal medyada gezeyim’ dedi. Bu esnada karşıma bir banka reklamı çıktı. Reklamda 0.84 faizli kredi çekileceğini söylüyordu. Ben de detaylarını merak ettiğim için linke tıkladım. Tıkladığım linkte bir form doldurdum. Bir gün sonra beni bir numara aradı ve bana kredi başvurunuzun tamamlanması için kimlik ve telefona gelen kodu söylememi istedi. Mobil bankacılık hesabıma kendi telefonlarından giriş yapmışlar. Ben şüphelenince telefonu kapatıp bankaya gittim. Bankada hesabımda hareketlilik olup olmadığını sordum. Banka görevlileri olmadığını söyleyince evime gittim. Bir öğrencime özel ders vermiştim. Daha sonra hesabıma para atınca, hesabımın eksiye düştüğünü gördüm. Hesaplarımı kontrol ettiğimde 30 bin lira üzerinde adıma kredi çekilmiş. Hemen savcılığa gidip şikayetçi oldum. Beni arayan numarayı polise verdim. Polis ekipleri sağ olsunlar çalışma sonrası, şüphelileri tespit etti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi şüphelilerin beni dolandırdığını tespit etti. 2 tanesi idari para cezası alırken birisi de tutuklandı. Adalet yerini buldu. Şimdi de tek isteğim, kullanmadığım paranın bana olan iadesi” sözlerini kullandı.